Robinia akacjowa - jak wykorzystać ją dla zdrowia?
Robinia akacjowa, zwana potocznie akacją, kwitnie w maju i czerwcu. To drzewo o niskim pniu tworzące bujną, nieregularną koronę. Jej liście są z wierzchu jasnozielone, a od spodu szarozielone. Z białych, pokrywających ją kwiatów o intensywnym, przyjemnym zapachu pszczoły wytwarzają miód akacjowy. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.
Spis treści
Robinia akacjowa - zbiory
Kwiaty zbieramy w momencie rozkwitania. Suszymy je bez szypułek w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu lub w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 35 st. C, aby nie straciły zapachu.
Uwaga! Suszymy tylko kwiaty, reszta rośliny jest trująca.
Robinia akacjowa - zastosowanie
Napary i odwary z robinii akacjowej pobudzają organizm do produkcji żółci i działają moczopędnie. Stosowane są przy zapaleniach nerek i dróg moczowych oraz uszkodzeniach nerek przez trucizny, a także w przypadku kamicy nerkowej. Te zioła działają uspokajająco i przeciwskurczowo. Obniżają gorączkę i poprawiają trawienie. Są również pomocne w leczeniu niewydolności krążenia związanej z obrzękami i schorzeniami na tle reumatycznym.
Napar: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy 15 minut. Po przecedzeniu pijemy po szklance 2 razy dziennie.
Odwar: 1 łyżkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez około 7 minut. Przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po 2/3 szklanki.
W kuchni: robinię akacjową serwuje się w postaci miodu akacjowego, a suszone kwiaty można dodać do ciasta naleśnikowego.