Jaki miód wybrać – sztuczny czy naturalny?
Miód jest jedną z najcenniejszych substancji odżywczych i leczniczych, jaką zafundowała nam natura. Zachwyca smakiem, leczy i upiększa. A w kuchni pozwala wyczarować prawdziwe rarytasy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma ten złocisty przysmak.
Spis treści
- Miód, odżywczy balsam
- Miód, słodkie panaceum
- Miód, naturalny zastrzyk energii
- Miód? Tylko prawdziwy
- Zasada stosowania miodu w kuchni jest jedna
Złocisty miód, od wieków doceniany przez Polaków, aż w 80 procentach składa się z cukrów prostych, a to znaczy, że jest doskonale przyswajany przez nasz organizm. Pyszna jest herbata z jego dodatkiem i posmarowany nim świeży chleb. Dania mięsne i sosy za sprawą miodu zyskują wyrafinowany smak, podobnie jak pieczywa, ciasta oraz desery. Napoje alkoholowe, takie jak grzaniec czy krupnik, wraz z dodaniem tego składnika nabierają silnych właściwości rozgrzewających.
Miód, odżywczy balsam
Poza dostarczaniem przyjemności naszym podniebieniom miód, ten złoty nektar, jest skarbnicą składników odżywczych. Znajdują się w nim także witaminy z grupy B oraz A, C i K. Nie można pominąć jakże ważnych dla życia składników mineralnych. W miodzie jest ich około 30, a najważniejsze spośród nich to: żelazo, mangan, kobalt i magnez.
Miód, słodkie panaceum
Za sprawą odżywczych składników miód przyspiesza gojenie się ran, leczy wrzody żołądka, schorzenia wątroby i dróg żółciowych, hamuje biegunki, wspomaga leczenie przeziębień, chorób gardła, koi nerwy, działa nasennie i pobudza pracę mózgu.
Miód, naturalny zastrzyk energii
Warto zapamiętać, że zawarte w miodzie cukry proste, glukoza i fruktoza, doskonale przyswajane przez nasz organizm, są źródłem szybkiej energii. Pomagają też oczyścić go z toksyn, co m.in. sprawia, że szybciej pozbędziemy się cellulitu. Warto stosować go profilaktycznie, by zachować dobrą kondycję, zyskać odporność i wzmocnić organizm.
Miód? Tylko prawdziwy
Tylko miód naturalny, wytworzony przez pszczoły z nektaru kwiatów lub spadzi, ma tak cenne właściwości. Jak go rozpoznać? Warto pamiętać, że naturalny miód wysokiej jakości szybko ulega krystalizacji. Jeśli po około trzech miesiącach od daty rozlewu wciąż pozostaje płynny, to najprawdopodobniej dodano do niego cukru. Wyjątkiem jest miód akacjowy, który pozostaje płynny nawet przez rok.
Zasada stosowania miodu w kuchni jest jedna
Miody jasne i słodkie nadają się się głównie do deserów oraz napojów. Ciemniejsze miody o wyrazistym smaku sprawdzą się jako dodatek do mięs, marynat czy pieczenia chleba.