Jak gotować fasolę? Czy zawsze należy moczyć fasolę i odlewać wodę?
Jak odpowiednio gotować fasolę, by po jej zjedzeniu nie odczuwać przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego? Fasola i inne warzywa strączkowe (groch, ciecierzyca) są znakomitym źródłem białka. Powinni je jadać zwłaszcza wegetarianie. Ale wiele osób unika fasoli, ponieważ po jej zjedzeniu mają gazy i wzdęcia. Są jednak sposoby, by uniknąć tych dolegliwości. Dowiedz się jak ugotować pyszną fasolę na sypko i cieszyć się jej smakiem bez wewnętrznych rewolucji! Podpowiadamy też sposób na gotowanie fasoli bez moczenia.
Spis treści
- Jak gotować fasolę?
- Długie moczenie fasoli przed gotowaniem
- Fasoli nie trzeba odlewać
- Gotowanie fasoli bez moczenia
- W galerii znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zrobić przepyszne klopsy z fasoli
Fasola i inne warzywa strączkowe (groch, ciecierzyca) są znakomitym źródłem białka. Powinni je jadać zwłaszcza wegetarianie. Ale wiele osób unika fasoli, ponieważ po jej zjedzeniu mają gazy i wzdęcia. Są jednak sposoby, by uniknąć tych dolegliwości. Dowiedz się jak ugotować pyszną fasolę na sypko i cieszyć się jej smakiem bez wewnętrznych rewolucji! Podpowiadamy też sposób na gotowanie fasoli bez moczenia.
Jak gotować fasolę?
Aby pozbyć się z fasoli substancji wzdymających, przed gotowaniem trzeba ją namoczyć. Substancje wzdymające w ziarnach przechodzą do wody, wystarczy więc ją odlać i gotować fasolę w świeżej wodzie, by uniknąć wzdęć. Nasiona moczymy 1–2 godziny w bardzo gorącej wodzie, w tym czasie kilka razy dolewamy wrzątku. Następnie wylewamy wodę, fasolę zalewamy świeżą wodą i gotujemy dopóki nie zmięknie.
Długie moczenie fasoli przed gotowaniem
Jeśli masz więcej czasu, namocz fasolę na noc, po czym zagotuj, zmień wodę i w świeżej gotuj na małym ogniu dopóki nie zmięknie. W tym przypadku fasola ugotuje się w znacznie krótszym czasie. Należy tylko pilnować, by nie moczyć jej ponad 12 godzin, bo potem w namoczonych ziarnach, bogatych w roślinne białka zaczynają się procesy fermentacyjne.
Fasoli nie trzeba odlewać
Niestety, razem z wodą w której moczyła się fasola, pozbywamy się sporej ilości składników mineralnych i witaminy B. Dlatego, jeśli zależy ci na wartości odżywczej dania z fasolą, nie odlewaj wody. Jednak w takim przypadku trzeba być przygotowanym na wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Gotowanie fasoli bez moczenia
Fasolę można też zalać zimną wodą, szybko zagotować, odcedzić, znów zalać wodą i gotować na średnim ogniu dopóki nie będzie miękka. W każdym przypadku fasolę zawsze soli się po ugotowaniu.
Sprawdź, czym się charakteryzują poszczególne gatunki fasoli:
- Fasola biała
- Fasola czerwona
- Fasola czarna
- Fasola pinto
- Fasola edamame
- Fasola flażoletka
- Fasola limeńska