Czym różnią się jaja ściółkowe od jaj od kur z wolnego wybiegu?
Niemal codziennie każdy z nas spożywa jajka. Warto zwracać uwagę na to od jakich kur pochodzą. Czy jaja ściółkowe różnią się od tych z wolnego wybiegu? Podpowiadamy, jak w prosty sposób rozróżnić rodzaje jaj oraz które smakują najlepiej.
To, czym żywione są kury, czy korzystają z wybiegu czy są przez całe życie przetrzymywane w wielkich halach, pozbawionych światła dziennego, ma wpływ na smak i wartości odżywcze jaj, które spożywamy. Dzięki kampaniom informacyjnym prowadzonym przez organizacje chroniące prawa zwierząt, coraz więcej konsumentów stara się wybrać jaja, które pochodzą od kur hodowanych we właściwych warunkach. Rosnąca świadomości losu zwierząt oraz jego wpływu na jakość spożywanych przez nas jaj wymogły na producentach wprowadzenie na rynek nowych ich rodzajów, jak również stosowanie specjalnych oznaczeń.
Czym się różnią jaja ściółkowe od jaj z wolnego wybiegu?
Zarówno jaja ściółkowe oraz jaja z wolnego wybiegu mają swoje specjalne oznaczenia. Podobnie jak każdy inny rodzaj jaja. Symbol ten składa się z szeregu cyfr i liter. Pierwsza z nich odnosi się to warunków, w jakich hodowane są ptaki. Symbolem 0 oznaczone są jaja produkcji ekologicznej, 1 to jaja z chowu na wolnym wybiegu, 2-kę zobaczymy na jajach z chowu ściółkowego, a 3-kę na jajach z chowu klatkowego.
Na wielkanocny stół najlepsze będą oczywiście jaja z hodowli ekologicznej. Dobrym wyborem będą również jaja z wolnego wybiegu. Jaja ściółkowe tak naprawdę niewiele różnią się do jaj z chowu klatkowego. Kury, od których pochodzą, mogą całe życie spędzić w wielkiej hali i być karmione nie zawsze najlepszej jakości paszami.