Tiramisu - jakie są warianty włoskiego deseru?
Tiramisu, najsłynniejszy włoski deser zrobił światową karierę, także w Polsce. Jest łatwy w przygotowaniu nawet dla kulinarnych debiutantów. Ma tylko jedną wadę – jest kaloryczny, ponieważ powstaje na bazie mascarpone – białego sera, który ma 400 kilokalorii w 100 g. Czy wiesz, czym się mogą różnić przepisy na tiramisu? Czy wiesz, jaki składnik zawsze zawiera ten deser?
Spis treści
Tiramisu przypomina nieco nasz sernik na zimno – w jego skład też wchodzą biszkopty i biały ser. Ale tu podobieństwa się kończą – do tiramisu niezbędny jest pełnotłusty ser mascarpone robiony ze śmietany. Ma on kremową, gładką konsystencję, lekko kremowy kolor. Jest bardzo tłusty – w 100 g jest aż 40 g tłuszczu!
W najpopularniejszym wariancie tiramisu mascarpone miesza się z żółtkami utartymi z cukrem, a następnie z pianą ubitą z białek. Biszkopty trzeba namoczyć w mocnej kawie z dodatkiem likieru migdałowego amaretto. Potem w naczyniu układa się warstwy biszkoptów i masy serowej. Wierzch zawsze posypuje się dobrym kakao lub startą czekoladą. Gotowe tiramisu trzeba schłodzić w lodówce co najmniej 4 godziny.
Jak przygotować tiramisu?
Istnieje wiele przepisów na tiramisu. Niezbędnymi składnikami są zawsze mascarpone, biszkopty, cukier i amaretto.
Tiramisu z jajkami: 5 jajek, 6 łyżek cukru pudru, 1/2 kg mascarpone, 20 dag biszkoptów, 200 ml mocnej kawy, kieliszek amaretto, kakao do posypania
Żółtka ucieramy z cukrem do białości, dodając pod koniec mascarpone. Osobno ubijamy pianę, mieszamy z przygotowaną masą. Dno naczynia wykładamy biszkoptami moczonymi w kawie z amaretto. Na nich wykładamy masę z mascarpone. Przykrywamy warstwą biszkoptów, na wierzchu układamy resztę masy serowej. Wierzch posypujemy przez sito kakao.
Tiramisu ze śmietaną: 1/2 kg mascarpone, 8 łyżek cukru pudru, 300 g śmietany kremówki, cukier wanilinowy, biszkopty, kawa z amaretto.
Zimną kremówkę ubijamy. Mieszamy mascarpone z cukrem, łączymy z bitą śmietaną. Dalej postępujemy jak w przepisie wyżej.
W czym robić i jak podawać tiramisu?
Najczęściej tiramisu robi się w prostokątnej formie (najlepiej szklanej) – wtedy łatwo je pokroić na kwadratowe czy prostokątne kawałki. Ale wystarczy biszkopty przekładane masą serową ułożyć w tortownicy i mamy tort tiramisu. Deser można też podać w szklanych pucharkach. W tym wariancie tiramisu wygląda jeszcze bardziej efektownie, gdy położymy jedną warstwą owocową – np. z malinami lub truskawkami.