Salep: co to jest, jak przyrządzić?

2021-03-29
Anna Rychlewicz
salep-co-to-jest-jak-go-przyrzadzic.JPG
Autor: Shutterstock Napój o tajemniczej nazwie salep początkowo upowszechnił się w Turcji i na Bliskim Wschodzie.
łatwy
20 min
4

Salep to napój przyrządzany ze sproszkowanych bulw storczyka męskiego. Jego nazwa pochodzi od arabskiego określenia ḥasyu al-tha`lab, oznaczającego lisie jądra. Popularny napój w kuchni tureckiej i bałkańskiej, możemy przygotować samodzielnie w domu. Sprawdź, jak to zrobić.

Salep: co to jest, skąd się wywodzi?

Napój o tajemniczej nazwie salep początkowo upowszechnił się w Turcji i na Bliskim Wschodzie. Podawano go w kawiarniach, gdzie ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, królował zwłaszcza w okresie zimowym. Salep przyrządzany jest ze sproszkowanych bulw storczyka męskiego, a jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza „lisie jądra". Najczęściej salep przygotowywany jest z proszku instant z dodatkiem mleka i cynamonu. Napój smakuje najlepiej podawany na gorąco i posypany mielonym cynamonem, ale równie często wykorzystuje się go do przyrządzania lodów i puddingów. Ma specyficzny korzenny smak i aromat.

Turecki napój w Polsce: jak go przyrządzić?

Do przygotowania salepu niezbędny jest oryginalny proszek salep, zwany też mączką salepową. Bez problemu dostaniemy go w sklepach z tureckimi produktami oraz w sklepach internetowych. Jeśli nie uda nam się nabyć oryginalnej mączki salepowej, możemy zastąpić ją także mąką ryżową dostępną w polskich supermarketach.

Salep: właściwości

W Turcji salep doceniany jest nie tylko ze względu na oryginalny smak i aromat, ale także właściwości zdrowotne. Rodzimi Turcji wierzą, że napój pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli, a także wspomaga akcję serca. To jednak nie wszystko! Salep powszechnie uważany jest za naturalny afrodyzjak!

SKŁADNIKI

  • 800 ml mleka 1 łyżeczka proszku salep 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej 3 łyżki cukru cynamon

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Salep dokładnie mieszkamy z mąką ziemniaczaną i cukrem.
  • Całość wsypujemy na gotujące się mleko, delikatnie mieszając tak, by nie powstały grudki. Mieszamy bez przerwy przez kilka minut, po czym zostawiamy na niewielkim ogniu na około 15 minut.
  • Gdy napój zacznie gęstnieć zdejmujemy go z ognia, wlewamy do filiżanek i posypujemy cynamonem. Przyrządzony napój podajemy na gorąco!
Anna Rychlewicz