Cebula - właściwości. Dlaczego warto jeść cebulę?
Cebula - każdy ją zna, choć nie każdy lub i ceni. A polubić warto, bo to pospolite warzywo to kopalnia składników odżywczych i góra możliwości zastosowań. Jakie właściwości odżywcze ma cebula i jak ją przechowywać, aby ich nie utracić?
Spis treści
- Co warto wiedzieć o cebuli:
- Pochodzenie cebuli
- Cebula cebuli nierówna
- Smak cebuli
- Właściwości cebuli
- Kupowanie i przechowywanie cebuli
- Dlaczego cebula szczypie w oczy?
Co warto wiedzieć o cebuli:
- Pochodzenie cebuli
- Cebula cebuli nie równa
- Smak cebuli
- Właściwości cebuli
- Kupowanie i przechowywanie cebuli
- Dlaczego cebula szczypie w oczy?
Pochodzenie cebuli
Cebula to warzywo z rodziny amarylkowatych, do której należy również czosnek. Uprawiana jest na całym świecie, że względu na niewielkie wymagania oraz naprawdę dużą gamę możliwych zastosowań - zarówno w kuchni jak i w medycynie. Cebula najprawdopodobniej pochodzi z Azji Mniejszej - znana i wykorzystywana była już na 5000 lat p.n.e. W chwili obecnej cebula to warzywo o niemal niespotykanej różnorodności, cenione, uprawiane i spożywane na całym świecie.
Cebula cebuli nierówna
Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę niezwykłą różnorodność, nie jest zaskakujące, że cebulę można sklasyfikować na wiele różnych sposobów. W sklepie spożywczym czy osiedlowym bazarku najpowszechniejszym systemem klasyfikacji jest kolor. Łatwo rozpoznać różnicę między czerwonymi, żółtymi i białymi bulwami. Cebule przybierają również różne kształty.
Więcej na temat najpopularniejszych odmian cebuli można znaleźć w artykule: Odmiany cebuli: czym się różnią cebula czosnkowa, cukrowa, czerwona i szalotka
Smak cebuli
Ale poza wyglądem, cebule różnią się smakiem. Podstawowa linia podziału przebiega między silnym aromatem a łagodnym i słodkim smakiem. Zazwyczaj jest tak, że bardziej miękkie odmiany cebuli mają łagodniejszy i słodszy smak, a twardsze odmiany są bardziej ostre i silnie aromatyzowane.
Właściwości cebuli
Cebula jest bardzo dobrym źródłem biotyny, a także manganu, witaminy B6, miedzi, witaminy C, błonnika pokarmowego, fosforu, potasu, kwasu foliowego i witaminy B1. Temu bogactwu w konwencjonalne składniki odżywcze towarzyszy unikalna zawartość fitoskładników. Jedzenie cebuli daje wiele korzyści zdrowotnych, które obejmują większość systemów i narządów naszego organizmu, w tym układ sercowo-naczyniowy, układ hormonalny, układ trawienny, układ odpornościowy oraz mięśniowo-szkieletowy.
Polecamy przepisy:
Dżem z cebuli - oryginalny przepis na przetwory z cebuli
Pasztet z konfiturą z czerwonej cebuli [WIDEO]
Kaszanka grillowana w cebuli: ciekawy przepis
Śledzie z jabłkiem i cebulą w śmietanie [WIDEO]
Kupowanie i przechowywanie cebuli
Wybieraj cebule, które są czyste, dobrze ukształtowane i mają wyraźne, suche zewnętrzne skórki. Unikaj tych, które kiełkują lub mają objawy pleśni. Ponadto, cebula gorszej jakości często ma miękkie plamy, wilgoć i ciemne plamy na szyjce, które mogą być oznakami próchnicy. Ponieważ konwencjonalnie uprawiane cebule są często napromieniowane, aby zapobiec ich kiełkowaniu, w miarę możliwości kupuj odmiany uprawiane metodami ekologicznymi, aby uniknąć warzyw, które przeszły ten proces.
Cebula powinna być przechowywana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej, z dala od źródła ciepła i jasnego światła. Cebuli nie powinno się przechowywać w lodówce. Najlepiej umieścić je w zawieszonym na drutach koszyku lub perforowanej misie z uniesioną podstawą, aby powietrze mogło krążyć pod spodem. Długość przechowywania zależy od rodzaju cebuli. Te o bardziej ostrym smaku, takie jak żółta cebula, mogą być przechowywane przez około miesiąc. Cebula powinna być przechowywana z dala od ziemniaków, ponieważ wilgoć i etylen z ziemniaków mogą spowodować jej łatwiejsze zepsucie.
W przypadku cebuli obranej i pokrojonej zalecamy przechowywanie w lodówce, w zamkniętym pojemniku i zużycie w ciągu 1-2 dni.
Dlaczego cebula szczypie w oczy?
Wiele osób uwielbia jeść cebulę, ale czasami obawiają się jej obierania i krojenia z powodu szczypania i łzawienia oczu. Substancją, która uruchamia tę reakcję, jest specjalny gaz, który został nazwany czynnikiem łzawiącym (LF).
Jeśli cebula podrażnia twoje oczy, możesz spróbować kilku sztuczek. Używaj bardzo ostrego noża i krój cebule na stojąco, aby oczy były jak najdalej od cebuli. Rozważ cięcie cebuli przy otwartym oknie. Jeśli przez godzinę przed krojeniem schłodzisz cebulę, możesz zwolnić jej metabolizm i tym samym zmniejszyć tempo wytwarzania LF. Krojenie cebuli pod zimną, bieżącą wodą to kolejny sposób. Jeśli żadna z tych opcji nie działa, możesz użyć okularów ochronnych.