Odmiany cebuli: czym się różnią cebula czosnkowa, cukrowa, czerwona i szalotka? [WIDEO]

2016-06-16 12:38

Cebula jest jednym z najbardziej popularnych warzyw, stosowanych we wszystkich kuchniach świata. Sprawdź, czym różnią się od siebie najczęściej spotykane odmiany cebuli - czerwona, czosnkowa, szalotka i cukrowa.

odmiany-cebuli-czym-sie-roznia-cebula-czosnkowa-cukrowa-czerwona-i.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Różne odmiany cebuli mają nie tylko inne kształty i kolory, ale przede wszystkim inne smaki.

Cebulę można kupić wszędzie - w supermarketach, na bazarach i w przyblokowych warzywniakach. To jedno z najtańszych i najbardziej popularnych warzyw, które już w dawnych czasach stosowane było jako okrasa w niezamożnych domach. Nic dziwnego - cebula nadaje jedzeniu charakterystyczny aromat.

Dziś cebula nie kojarzy się już jedynie z ciężką kuchnią o chłopskim rodowodzie. Stosowana jest w licznych potrawach, nie tylko jako dodatek do kiełbas czy ziemniaków. Obecna jest w wielu kuchniach świata - zarówno u naszych europejskich sąsiadów, jak i w krajach dalekowschodnich. Stanowi postawę dań takich jak zupa cebulowa oraz dodatek – bez niej trudno wyobrazić sobie bardzo popularną na Bałkanach sałatkę szopską.

Ze względu na charakterystyczny aromat oraz ostry smak nie każdy lubi cebulę żółtą – najbardziej popularną odmianę tego warzywa. Na szczęście w sklepach kupić można również inne odmiany cebuli, delikatniejsze zarówno dla podniebienia, jak i wątroby.

Odmiany cebuli: czerwona, cukrowa, czosnkowa i szalotka

  • Cebpa czerwona - cechuje się miąższem o charakterystycznym, bordowofioletowym zabarwieniu oraz delikatniejszym smakiem niż cebpa zwyczajna. Chętnie stosowana w krajach śródziemnomorskich jako dodatek do potraw na ciepło i sałatek.

  • Cebpa cukrowa to kolejna propozycja dla osób stroniących od klasycznej cebp. Już sama jej nazwa sugeruje delikatny, niemal słodki smak warzywa. Jej miąższ ma śnieżnobiałą barwę. Najczęściej spożywa się ją na surowo.

  • Dymka to z kolei młode, małe cebpki sprzedawane w pęczkach wraz ze szczypiorem. Dymka może być poddawana obróbce termicznej, stosuje się ją na przykład jako dodatek do pieczeni. Często spotykana jest w postaci marynowanej. Należy unikać smażenia, które może powodować zgorzknienie miąższu. Ze względu na niewielkie rozmiary dymkę można stosować w całości.

  • Cebpa czosnkowa (inaczej zwana cebpą białą) wyróżnia się charakterystycznym, czosnkowym aromatem. Jest nieco ostrzejsza od dymki i cebpi cukrowej, lecz łagodniejsza od cebpi zwyczajnej.

  • Szalotka to tzw. cebpoczosnek, bo botaniczna nazwa szalotki to czosnek askaloński. Szalotki używane są głównie do sosów na bazie czerwonego wina. Szalotki Francuzi pieką lub gotują w małej ilości płynu, smażenie szalotek może spowodować ich zgorzknienie. Szalotka po obraniu z łupinek ma lekko różową barwę.