Zupa krem z marchewki. Przepis na pyszne danie z niedocenianego warzywa
2024-07-31
łatwy
30 min
4
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Zupa krem z marchewki, którą można podać na przykład z prażonymi migdałami, ma same zalety: jest prosta, a przy tym wykwintna - doskonała na niespodziewaną okazję, gdy trzeba błysnąć kunsztem kulinarnym. Dzięki imbirowi zyskuje na charakterze i rozgrzewa. A przy okazji jest też tania - za około 20 złotych można nią ugościć aż sześć osób!
Dlaczego warto jeść ugotowaną marchewkę?
Ugotowaną marchewkę, czy to jako jarzynkę do obiadu, czy też zupę, warto jeść z kilku powodów:
- Łatwiejsza przyswajalność składników odżywczych: gotowanie marchewki zwiększa biodostępność beta-karotenu, który jest przekształcany w organizmie w witaminę A, niezbędną dla zdrowia oczu, skóry i układu odpornościowego.
- Bogactwo antyoksydantów: gotowana marchewka zawiera więcej antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami.
- Wspomaganie trawienia: gotowana marchewka jest łatwiej strawna niż surowa, co jest korzystne dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.
- Niski indeks glikemiczny: pomimo gotowania, marchewka nadal ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, co pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.
- Wsparcie dla zdrowia serca: marchewka zawiera błonnik, potas i inne składniki odżywcze, które wspierają zdrowie serca i pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
- Łatwość w przygotowaniu: ugotowana marchewka jest wszechstronna i może być używana w różnych potrawach, od zup po sałatki, dodając smaku i wartości odżywczych.
Jedzenie ugotowanej marchewki regularnie może więc przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
SKŁADNIKI
- 2 kg marchwi
- 3 spore ziemniaki
- dwie łyżki masła
- 1,5 centymetra świeżego imbiru (może być też w proszku – czubatą łyżkę zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 20 minut; do potrawy delikatnie zlewamy wodę imbirową, dzięki temu pozbywamy się goryczki)
- odrobina szafranu (opcjonalnie, dla koloru; kolor można też wzmocnić kurkumą, trzeba go jednak stosować ostrożnie – w smaku zbliżony jest do imbiru, ma jednak mocny gorzkawy posmak)
- sól, pieprz
- odrobina ostrej papryki
- płatki migdałowe
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Marchew obieramy, kroimy – im mniejsze kawałki, tym szybciej zupa będzie gotowa.
- Zalewamy marchew zimną wodą, dodajemy masło, gotujemy.
- Po 20 minutach dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, ucieramy imbir (lub zlewamy wodę imbirową), dodajemy szafran, ewentualnie szczyptę kurkumy.
- Gdy marchew i ziemniaki będą miękkie, miksujemy, doprawiamy solą, pieprzem i papryką.
- Mocno rozgrzewamy patelnię, wrzucamy płatki migdałowe, prażymy aż lekko zbrązowieją i zaczną wydzielać mocny zapach. Uwaga – prażone migdały, ale też nasiona trzeba od razu zdjąć z patelni. Zostawione na gorącej patelni mogą się przypalić!
Marchew – dlaczego warto jeść marchewkę?