Tajemnica idealnej zupy pomidorowej z ryżem: przepis na najlepszą pomidorową

2021-08-31
Tajemnica idealnej pomidorowej z ryżem: przepis na najlepszą pomidorową
Autor: Shutterstock Uwielbiana przez wszystkich pomidorówka łączy w sobie smak bulionu, słodycz warzyw, kwaśność pomidorów 
łatwy
30 min
4

Pomidorowa to ulubiona zupa Polaków. W każdym domu przygotowuje się ją nieco inaczej, a przepis występuje w dziesiątkach wariantów. Polecamy tradycyjny przepis na pomidorówkę z ryżem.

Zobacz także:

Rozgrzewająca zupa pomidorowa curry

Zupa pizza - pomidorowa inaczej

Zupa pomidorowa na kiełbasie - łatwa i tania

Ponieważ podstawą tej zupy jest mięsny wywar, można do jej przygotowania wykorzystać np. resztę niedzielnego rosołu. Tak zresztą dzieje się w wielu domach, gdzie tradycyjnie w poniedziałek gości na stole pomidorówka.

Jak ugotować bulion - bazę do zupy pomidorowej?

Zupę pomidorową zazwyczaj przygotowuje się na bazie bulionu drobiowego (rosołu), ale można ją także ugotować na bazie bulionu warzywnego (bez kapusty). Bulion warzywny - idealna baza każdej zupy

Nie wiesz, jak ugotować aromatyczny rosół na zapas? Oto kilka przepisów, które warto spróbować. Ugotuj więcej rosołu i zamroź go. Na bazie domowego rosołu zrobisz nie tylko pomidorową, ale praktycznie każdą zupę warzywną. Wystarczy do gotowego bulionu dodać ulubione smaki. 

Tajemnice idealnego rosołu. Kilka prostych zasad gwarantujących sukces [WIDEO + QUIZ]

Polecamy przepis:

Aromatyczny rosół drobiowy

Domowy rosół z młodą włoszczyzną

Mięso, które zostanie z rosołu, jest świetnym półproduktem do przygotowania pieczeni. Taką pieczeń można zjeść na ciepło lub na zimno. I nic się nie marnuje!

Pieczeń z mięsa i warzy z rosołu

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Mięso kroimy na nieduże kawałki, starannie myjemy, a następnie wkładamy do garnka z zimną wodą i przyprawami: wawrzynem (liściem laurowym), zielem angielskim, borowikiem, ziołami. Zupę posolimy dopiero po dorzuceniu warzyw!
  • Mięso gotujemy, aż zmięknie. Ważne, by gotować mięso pod przykryciem, na małym ogniu, dzięki temu wywar będzie bardziej esencjonalny. Wrzucając mięso do wrzątku, uzyskalibyśmy gorszej jakości bulion, gdyż mniej cennych składników przeszłoby do płynu.
  • Tradycyjne przepisy polecają zbieranie i odrzucanie pojawiającej się w trakcie gotowania piany (szumowin), składa się ona jednak z białka i zawiera wiele mikroelementów, lepiej więc zrezygnować z jej oddzielania.
  • W czasie, gdy podstawa zupy wolno się gotuje, myjemy i drobno siekamy warzywa. Dodajemy je do zupy razem z ryżem i solą, a następnie przez kwadrans gotujemy, mieszając. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy.
  • Zupę podajemy z dodatkiem drobno posiekanej natki pietruszki i ewentualnie z kleksem kwaśnej śmietany.
Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?