Jak zrobić omlet? Klasyczny przepis na omlety
Dieta bezglutenowa
Dieta niskokaloryczna
Omlet to danie przygotowywane z jajek, które są roztrzepane, a następnie smażone na patelni. Jest to potrawa o miękkiej i puszystej konsystencji, często podawana jako danie śniadaniowe, lekki obiad lub kolacja. Omlet może być przyrządzany na wiele różnych sposobów, w zależności od preferencji smakowych i dostępnych składników. Jaki jest klasyczny, tradycyjny przepis na omlet?
SKŁADNIKI
- 2 jajka
- 1-2 łyżki masła
- 1 łyżka zimnej wody lub mleka
- szczypta soli
- pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Rozbij jajka, rozmieszaj widelcem, dodając wodę lub mleko, sól i pieprz.
- Suchą patelnię postaw na bardzo małym ogniu, potem zwiększ płomień, rozgrzej masło (uważaj, by się nie zrumieniło), wlej masę jajeczną.
- Smaż bez przykrycia na dużym ogniu, aż brzegi omletu się zetną.
- Bardzo delikatnie odwróć na drugą stronę, chwilę podsmaż. Podawaj z dodatkami.
Omlety na świecie
Pierwsze przepisy na omlety powstały w starożytnym Rzymie, a do Polski sprowadziła je królowa Marysieńka. W wielu krajach powstały ich różne odmiany.
- Omlet naturalny – zwany omletem francuskim. To najbardziej znana wersja tego dania. Robi się go z jajek, wody i soli. Ma galaretowaty wierzch i podaje się go na słono.
- Omlet biszkoptowy – zwany omletem rzymskim. Sekretem tego rodzaju omletu jest to, że dodaje się ubite na pianę białka, które odpowiadają za puszystość dania. Gotowy omlet przekłada się na talerz, na połowie układa dodatki i przykrywa drugą. Serwuje się go na słodko lub w wersji wytrawnej.
- Omlet mieszany – jest to odmiana omletu naturalnego pochodzącego z Francji. Przyrządza się go w ten sam sposób. W czasie smażenie na wierzchu układa się wybrane dodatki.
- Omlet Arnolda Bennetta – autorem przepisu jest Jean Baptist Virlogeux. Receptura powstała na cześć angielskiego pisarza Arnolda Bennetta, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Na liście składników znajdują się jajaka, Crème fraîche, wędzony łupacz i słony ser.
- Omlet matki Poulard – we Francji nazywany omelette de la mère Poulard lub omelet Mont Saint-Michel. Autorką przepisu jest Anna Boutiaut Poulard z Mont Saint-Michel. Danie robi się z trzydziestu oddzielnie ubitych żółtek i białek oraz masła i przypraw.
- Frittata – to omlet, który pochodzi z Włoch. To omlet o wyrazistym smaku nadziewany warzywami, szynką lub serem z dodatkiem suszonych ziół. Czasem danie wzbogaca się makaronem lub kawałkami mięsa. Wszystkie składniki miesza się i od razu wylewa na patelnię. Frittatę podaje się i na ciepło, i na zimno.
- Tamagoyaki – to japoński omlet o słodko-słonym smaku. Jego cechą charakterystyczną jest sposób smażenia. Na prostokątną patelnię warstwami nakłada się masę jajeczną z dodatkiem cukru, mirin, oleju i sosu sojowego. Po usmażeniu omlet wygląda jak rolada.
- Tortilla hiszpańska – tortilla española to hiszpańska odpowiedź na omlet. Przyrządza się go z jajek z dodatkiem podsmażonych na oliwie z oliwek ziemniaków oraz innych składników i przypraw. Omlet smaży się na głębokiej patelni i podaje jako element tapas lub samodzielne danie.
Jakie dodatki pasują do omletu?
Omlet to znakomita baza posiłku, jednak podany z dodatkami staje się jeszcze lepszy. Jakie dodatki po niego podać? Omlet na słodko czy raczej wytrawny? Wszystko zależy od naszych upodobań, a także pory dnia, kiedy jemy posiłek. Ten poranny może być pełen słodyczy, jak te:
Wypróbuj również 1 z 15 przepisów na omlety: Omlet na otuchę - 15 najlepszych przepisów.
Omlet to także świetna podstawa dań wytrawnych, które możemy jadać na lunch lub nawet obiad. Do omletów pasują wędliny, sery, a także warzywa. W galerii zebraliśmy 9 przepisów na smaczne wytrawne omlety.