Słowiańskie podpłomyki z 3 składników. Pyszne i gotowe w 20 minut
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Podpłomyki to płaskie placki, które robi się z trzech składników. Przepis jest bardzo stary i pochodzi z czasów, kiedy ziemie polskie zamieszkiwały słowiańskie plemiona. Wówczas podpłomyki piekło się na żarze, a dziś łatwo i szybko można przyrządzić je na patelni. Poznajcie stary przepis na pyszne podpłomyki, które urozmaicą posiłki i zastąpią chleb.
Czym są podpłomyki?
Podpłomyki to najstarsza wersja pieczywa bez drożdży w formie płaskich placków, którą wypiekano już setki lat temu. Wzmianki o tym rodzaju chleba można odnaleźć w pismach łacińskich z XV wieku. Swoją nazwę zawdzięczają sposobowi pieczenia. Niegdyś słowiański chleb wypiekano na żarze, czyli pod płomieniem.
W dawnych czasach podpłomyki stanowiły podstawę wyżywienia ludów słowiańskich. Dziś podpłomyki świetnie zastępują chleb i bułki w codziennej diecie. Są również polską odpowiedzią na chlebki pita i tortillę. Bez trudu można je zrobić w domu.
Z czego zrobić podpłomyki?
Pyszne domowe podpłomyki robi się tylko z trzech składników. Są łatwo dostępne, a ich cena nie przyprawia o ból głowy. Być może macie je wszystkie w domu i nawet wyjście do sklepu nie jest konieczne.
Aby przygotować pyszne domowe podpłomyki, potrzebne są tylko trzy składniki:
- mąka pszenna
- gorąca woda
- sól
Ciasto na podpłomyki można wzbogacić innymi składnikami, które wzbogacą ich smak. Sprawdzą się suszone zioła jak tymianek, bazylia czy oregano. Dobrym dodatkiem do ciasta na podpłomyki są również przyprawy. Smak słowiańskiego chleba podkręci granulowany czosnek, kurkuma czy mielona papryka, które nadadzą apetycznego koloru. Urozmaiceniem domowych podpłomyków mogą być też pestki słonecznika, sezam czy siemię lniane.
Jak zrobić podpłomyki?
Przepis na domowe podpłomyki jest bardzo łatwy, a czynności nie są skomplikowane. Wystarczy postępować według tego sprawdzonego starego przepisu, a słowiański chleb z patelni uda się za pierwszym razem.
Jak więc upiec pyszne podpłomyki z trzech składników na patelni? Ten prosty zamiennik chleba robi się w trzech krokach.
- 1. krok – wyrobienie elastycznego ciasta
- 2. krok – podzielenie ciasta na części i rozwałkowanie ich na placki
- 3. krok – upieczenie podpłomyków na patelni
Ciasto na podpłomyki można rozwałkować na cienkie lub nieco grubsze placki. Cienkie podpłomyki po upieczeniu na patelni będą chrupiące. Grube placki staną się doskonale puszyste.
Jak podawać podpłomyki?
Smaczne domowe podpłomyki to pomysł na pyszny zamiennik pieczywa, który bez trudu można zrobić samodzielnie. Nie trzeba czekać, aż ciasto wyrośnie, ponieważ w składzie podpłomyków nie ma drożdży. Nie potrzebny jest także piekarnik. Domowe podpłomyki robi się na mocno rozgrzanej patelni i są gotowe w 20 minut.
Pyszne podpłomyki świetnie łączą się z różnego rodzaju pastami kanapkowymi i gęstymi sosami. Idealnie komponują się z hummusem czy domowymi twarożkami. Można podać do nich guacamole lub sos czosnkowy. Dobrze smakują ze słodkimi dodatkami jak dżemy czy miód. Podpłomyki mogą być też ciekawym dodatkiem do zup i dań na ciepło.
SKŁADNIKI
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki gorącej wody
- sól
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Do miski wsypać mąkę i sól. Wlać gorącą wodę. Wymieszać łyżką, a następnie wyrobić gładkie i elastyczne ciasto.
- Wyrobione ciasto podzielić na 8 równych części. Każdą z nich rozwałkować na okrągły i cienki placek.
- Mocno rozgrzać patelnię i smażyć na niej placki, aż zaczną się lekko rumienić. Przekładać na deskę i przykryć talerzem lub ściereczką, aby za szybko nie ostygły.
- Podawać na ciepło lub po ostygnięciu ze słodkimi lub wytrawnymi dodatkami.