Przepis dostałam od cioci z Kaszub. Teraz z wątróbki robię pyszną pastę do chleba i nie tylko
Dieta bezglutenowa
Wątrobianka, czyli pasta z wątróbki, to przysmak z Kaszub. W tym regionie jest znana od lat, ale dopiero od niedawna zdobywa nowych wielbicieli w innych zakątkach naszego kraju. Ten wyborny domowy przysmak z wątróbki zachwyci smakiem, za który odpowiada sposób przygotowania. Poznajcie prosty przepis na kaszubską wątrobiankę, czyli pyszną pastę do chleba.
Czy wątrobianka jest zdrowa?
Wątrobianka to pyszny i aromatyczny dodatek do chleba i nie tylko, który najbardziej znany jest na Kaszubach. Ten regionalny specjał przyrządza się z wątróbki, cebuli, czosnku i przypraw. Pasta jest wyjątkowo dobra, sycąca i dodaje energii.
Chociaż wątrobiankę można kupić w wielu polskich sklepach, warto przygotować ją samodzielnie. W gotowych produktach mogą znaleźć się konserwanty, ulepszacze smaku czy inne nieciekawe składniki. Dlatego domowa wątrobianka jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Składniki, które niezbędne są do jej przygotowania, wyróżniają się zawartością substancji odżywczych i pozytywnie wpływają na zdrowie. Wątrobianka jest więc bogata w białko zwierzęce, żelazo, witamin z grupy B, A i D.
Z czego jest zrobiona wątrobianka?
Głównym składnikiem tej kaszubskiej pasty do smarowania jest wątróbka. W tym regionalnym przepisie wykorzystuje się dwa rodzaje wątróbki – drobiową i wieprzową. Niezbędne są także cebule, czosnek, masło i przyprawy. Smak wątrobianki podkręca nie tylko sól i świeżo zmielony pieprz. Przysmak doprawia się także suszonym majerankiem i zmieloną gałką muszkatołową. Wszystkie składniki są łatwo dostępne i można je kupić bez względu na porę roku.
Jak zrobić wątrobiankę?
Przepis na domową wątrobiankę nie jest skomplikowany. Należy jednak zarezerwować sobie nieco więcej czasu i uzbroić się w cierpliwość. Warto, ponieważ dzięki specjalnemu sposobowi przygotowania to smarowidło smakuje wyśmienicie.
Jak więc zrobić wątrobiankę w domu? Z tym przepisem przygotowanie prawdziwego przysmaku z Kaszub jest łatwe. Postępując według regionalnej receptury, wątrobianka uda się za pierwszym razem i zachwyci znakomitym smakiem.
- 1. krok – pokrojenie wątróbki na mniejsze kawałki i sparzenie jej wrzątkiem
- 2. krok – gotowanie wątróbki w temperaturze 90 stopni C przez 20 minut
- 3. krok – podsmażenie cebuli z czosnkiem, a następnie dodanie wątróbki
- 4. krok – zmiksowanie składników na pastę i doprawienie
- 5. krok – przełożenie wątrobianki do słoików i schłodzenie w lodówce
SKŁADNIKI
- 500 g wątróbki drobiowej
- 500 g wątróbki wieprzowej
- 100 g masła
- 3 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka suszonego majeranku
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Umytą i osuszoną wątróbkę pokroić na mniejsze kawałki i przełożyć do garnka.
- Zlać wrzątkiem, tak aby podroby znalazły się pod wodą. Zagotować i gotować 1 minutę. Odlać wodę i ponownie zalać wrzątkiem. Doprowadzić temperaturę wody do 90 stopni C i gotować 20 minut. Za pomocą łyżki cedzakowej usuwać pianę z powierzchni wody.
- Na dużej patelni roztopić masło i smażyć na nim pokrojone w kostkę cebule, aż się zeszklą. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i smażyć minutę.
- Dodać odcedzoną wątróbkę i doprawić majerankiem. Wymieszać i smażyć kilka minut. Patelnię zestawić z ognia i odstawić do lekkiego ostygnięcia.
- Smażoną wątróbkę z cebulą zmiksować na gładką pastę. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wymieszać.
- Pastę przełożyć do czystych i suchych słoików, dociskając ją łyżką. Słoiki zakręcić i wstawić do lodówki na minimum 4 godziny. Przechowywać w lodówce.
- Podawać jako dodatek do pieczywa i jako przekąskę.