Przepis na pikantną oliwę - sposób mistrzów kuchni

Oliwa z ostrą papryką
Autor: Shutterstock Oliwa z ostrą papryką to doskonałe połączenie sprawdzające się w surówkach, marynatach itp.
łatwy
30 min
10

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Ten sposób na przyrządzenie smakowej oliwy pikantnej stosują kucharze. Wystarczą dwa składniki: oliwa i ostra papryczka – i zyskujemy nieziemski wprost dodatek do surówek, marynaty itp.

Ponieważ oliwy w zależności od pochodzenia różnią się między sobą (np. grecka czy chorwacka jest łagodniejsza w smaku od portugalskiej), warto je zmieszać, by zyskać jeszcze bogatszy smak. Taka oliwa jest najlepszym dodatkiem do wszelkich surówek – sprawi, że nawet banalna sałata będzie smakować wprost nieziemsko, a zamarynowane w takiej oliwie mięso zyska pikantny posmak.

W taki sposób możemy przygotować także inne oliwy smakowe. Jeśli chodzi o czosnkową, to nie warto robić jej w dużej ilości, dlatego że substancje zawarte w świeżym czosnku, nawet gdy go już wyjmiemy, wciąż pracują na niekorzyść oliwy. Tej więc warto jednorazowo zrobić tylko tyle, by szybko ją wykorzystać.

SKŁADNIKI

  • oliwa – jeśli mamy kilka różnych, warto je zmieszać
  • ostra papryka (ja preferuję habanero albo jalapeño)
  • dodatkowo: butelka z ciemnego szkła, garnek, woda do kąpieli, termometr

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Oliwy mieszamy w butelce.
  • Dodajemy do niej pokrojoną na czworo ostrą paprykę (lepiej to robić w rękawiczce ochronnej, bo kapsaicyna długo pozostaje na skórze, łatwo więc przenieść je na inne części ciała, np. do oczu).
  • Butelkę z oliwą umieszczamy w garnku z wodą i powoli gotujemy w kąpieli wodnej, bacząc, aby temperatura nie przekroczyła 70ºC. Co jakiś czas delikatnie mieszamy zawartość butelki, aby wyrównać temperaturę całej oliwy.
  • Zamkniętą oliwę marynujemy z papryką przez 3 dni w ciemnym miejscu (np. w szafie).
  • Po tym czasie oliwę filtrujemy przez sitko lub gazę – oliwa jest gotowa do użycia.
  • Pozostałą paprykę możemy wykorzystać do sosu bądź zupy.
Iwona Witt-Czuprzyńska

Autorka artykułów, przede wszystkim na tematy kulinarne, związane z etnologią, folklorem oraz przedsiębiorczością, zwłaszcza kobiet. Wielbicielka dobrej kuchni, zielarka po studiach podyplomowych na SGGW i nalewkowiczka z kilkoma nagrodami zdobytymi w turniejach …

więcej