Powidła wiśniowe: przepis na pyszny przetwór z drylowanych wiśni
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Powidła wiśniowe to jeden z najpyszniejszych przetworów z drylowanych wiśni. Przygotowanie powideł z wiśni nie jest skomplikowane. Z naszym przepisem krok po kroku przyrządzicie je z łatwością. Polecam!
Co jest potrzebne do przygotowania powideł wiśniowych?
Może to oczywiste, a może nie, ale na dobre powidła wiśniowe potrzebujecie dojrzałych wiśni. Owoce nie mogą być uszkodzone, ani nadpsute. Wiśnie trzeba wydrylować. Przeczytajcie: Jak drylować czereśnie i wiśnie bez drylownicy
Jak zrobić powidła wiśniowe?
Wydrylowane owoce należy zasypać cukrem i odstawić, aby puściły sok. Następnie gotować wiśnie we własnym soku. Gotujemy zawsze na małym ogniu. Co jakiś czas warto garnkiem potrząsnąć, aby oderwać owoce od gorącego dna. Można również mieszać owoce w garnku, ale niezbyt energicznie. Tradycyjnie owoce gotuje się dwu lub trzykrotnie. W odstępach co 12 godzin lub nawet odstępie doby. Potem wystarczy wrzące powidła przelać do słoików, szczelnie zamknąć i pozostawić do ostygnięcia.
SKŁADNIKI
- 1 kg wiśni
- 1 kg cukru
- 2 słoiki o pojemności 0,33 l
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wiśnie myjemy, osączamy, drylujemy, zasypujemy 0,8 kg cukru i pozostawiamy na 3 godziny. Naczynie z wiśniami należy okryć gazą lub przykryć pokrywką, aby nie dostały się do zawartości muszki owocówki.
- Po upływie tego czasu gotujemy na małym ogniu, doprowadzamy przetwór do wrzenia i odstawiamy do następnego dnia.
- Nazajutrz dodajemy pozostały cukier i znów na małym ogniu doprowadzamy do wrzenia. Od czasu do czasu potrząsamy garnkiem. Ewentualnie delikatnie mieszamy, aby owoce nie przylgnęły do dna.
- Zestawiamy z ognia i szumujemy, czyli zdejmujemy czystą łyżką pianę, jaka utworzy się na powierzchni powideł.
- Gorące powidła przelawy do słoików. Szczelnie zamykamy. Słoiki ustawiamy na pokrwykach, dnem do góry i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.