Klasyczne pikle ogórkowe: podajemy przepis na świetne pikle z ogórków!
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Nasze babcie całe lato robiły przetwory, bo zimą nie było świeżych owoców ani warzyw. Teraz, choć przez okrągły rok mamy dostęp do najbardziej egzotycznych, warto podtrzymać tradycję robienia przetworów. Przeczytaj, o czym trzeba pamiętać, robiąc przetwory na zimę. Podajemy łatwy przepis na pikle z ogórków.
Pamiętaj, że przy robieniu przetworów niezbędna jest higiena i pasteryzacja. Wszystkie słoiki na przetwory muszą być jałowe. Słoiki można wygotować, nie zapominając o zakrętkach (uszkodzone wyrzuć). Dobrym sposobem sterylizacji jest włożenie słoików do gorącego piekarnika na 15 minut albo przepłukanie 70-procentowym spirytusem. Alkohol niszczy bakterie skuteczniej niż wrzątek.
Jak przechowywać przetwory?
Gotowym przetworom szkodzi wysoka temperatura i światło. Dlatego przetwory na zimę trzeba przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Lepiej nie przetrzymywać słoików z przetworami dłużej niż jeden sezon - tracą kolor i co ważniejsze, stają się bezwartościowe pod względem odżywczym. Jeżeli po otwarciu słoika zauważysz ślad pleśni, nie próbuj jej usuwać, bo niestety już cała zawartość jest zepsuta.
Przepis na klasyczne pikle
SKŁADNIKI
- 1 kg ogórków
- 1/2 l octu winnego
- 4 listki laurowe
- po 6 ziaren ziela angielskiego, pieprzu, gorczycy
- łyżka cukru
- 5 dag soli
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ogórki umyj, pokrój w paski, włóż do miski, posyp solą i odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce. Osącz na sicie z solanki.
- Zagotuj szklankę wody z przyprawami i 1/4 l octu. Zalej tym ogórki i odstaw na 2 dni.
- Osącz je z zalewy i ułóż w słojach, do zalewy dodaj resztę octu i cukier, zagotuj.
- Gorącą marynatą zalej ogórki, szczelnie zamknij i pasteryzuj 15 minut.