Jak zrobić ocet jabłkowy - sprawdzony przepis z babcinego zeszytu
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Ocet jabłkowy jest niezwykle prosty w wykonaniu i bardzo tani, a przygotowany w domu znacznie lepszy niż sklepowy. Jego właściwości są znane i cenione na świecie. Oczywiście można i nawet należy używać octu jabłkowego do przygotowania dressingów do sałatek. Ma też szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym.
Domowy czy ze sklepu?
Ocet jabłkowy od wielu lat używany jest w lecznictwie ludowym Europy i Azji. Ocet jabłkowy przeciwdziała zakwaszaniu organizmu, poprawia przemianę materii. Pije się go po rozcieńczeniu. Można nim płukać bolące gardło (łyżka na szklankę wody). W tych samych proporcjach napój zmniejsza apetyt, jeśli się go wypije przed posiłkiem. Jest też rewelacyjną alternatywą dla octu spirytusowego. Świetnie smakuje, a dodany do sałatek nie zabija witaminy C w warzywach.
Gotowy produkt powinien mieć złocisty kolor i aromat jabłek. Możemy używać go do sałatek lub innych potraw albo... rozcieńczać go z wodą i pić na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu!
Napój z łyżeczki miodu i łyżki octu rozpuszczonych w 1/2 szklanki letniej przegotowanej wody ma działanie wzmacniające. Połącz składniki wieczorem, następnego dnia rano uzupełnij płyn do całej szklanki i wypij na czczo.
SKŁADNIKI
- 80 dag jabłek
- 10 dag cukru
- 1 dag drożdży
- ewentualnie piętka razowca
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Umyte jabłka (ze skórką i gniazdami nasiennymi) pokrój i włóż do słoja. Zalej litrem letniej wody przegotowanej z cukrem.
- Dodaj pokruszone drożdże, włóż skórkę razowca. Słój przykryj gazą, na 10 dni postaw w ciemnym i ciepłym miejscu.
- Dwa razy na dzień masę przemieszaj.
- Potem zawartość słoja przecedź przez gazę, wlej z powrotem i odstaw na półtora miesiąca.
- Gotowy ocet przefiltruj do butelek, szczelnie zamknij, przechowuj w chłodzie.