Idealny dżem: maliny z bananem! Słodki, gęsty, prosto na kanapkę!
Klasyczny dżem malinowy jest darem niebios w zimnych porach roku. Słodki, aromatyczny i odpowiedni do wszystkiego. Dzisiaj podpowiem, jak zrobić ulubioną malinową ucztę o niecodziennym smaku. Musisz tylko dodać banana do dżemu. Tak, banana. Smak dżemu będzie niesamowity - przypomina owocową gumę do żucia. Z początku wydaje się, że to maliny, a potem ten posmak banana... Niebo w gębie! Idealne połączenie!
Maliny na zimę
Maliny to kapryśne owoce jagodowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że robienie dżemu jest proste, ale to prawdziwa sztuka. Maliny są pyszne, gdy są świeże. Po ugotowaniu tracą nieco na swym aromacie. Najsilniejszy aromat mają maliny leśne, są po prostu przebojowe i smakują wolnością. Maliny ogrodowe są mniej aromatyczne. Aby podkreślić delikatnie słoneczny, rozkosznie słodki aromat malin ogrodowych warto dodać do nich kilka smakowych dodatków. Dżem malinowy najlepiej robić z ziołami - miętą, melisą lub bazylią. Aby nie zakłócać aromatu jagód, możesz dodać jabłka, gruszki, jagody, borówki amerykańskie i banany. Maliny źle znoszą dodatek truskawek i porzeczek. Te owoce zagłuszą nawet mocny aromat malinowy.
Zobacz także przydatne porady: Czy myć maliny? A jeśli myć, to jak?
Wypróbuj również sprawdzone przepisy na przetwory z malin:
Konfitura brzoskwiniowo-malinowa
Syrop z malin - przepis babci Hani
Co zrobić, gdy maliny są bez aromatu?
W deszczowe lata zdarza się, że maliny są duże, soczyste, ale bez smaku. Co wtedy zrobić? Po pierwsze nie przejmować się. Po drugie sięgnąć po sprawdzony sposób. W takich przypadkach na 1 kg malin pod koniec gotowania dodajemy 2 łyżeczki cukru wanilinowego i 30 ml brandy. Alkohol natychmiast odparuje, ale zostawi smak i zapach. Oba dodatki cukier wanilinowy i brandy uwypuklą aromat malin.
SKŁADNIKI
- 1 kg świeżych malin
- 250 g pulpy bananowej, czyli zmiksowanego banana
- 800 g cukru
- 1 łyżeczka kwasku cytrynowego lub sok z 1 cytryny
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Maliny przełóż do szerokiego rondla z grubym dnem. Za pomocą tłuczka do ziemniaków rozgnieć maliny na miazgę.
- Dodaj zmiksowane banany, cukier i kwasek cytrynowy. Wymieszać.
- Rondel postaw na średnim ogniu i podgrzewaj. Doprowadź do wrzenia, mieszając od czasu do czasu.
- Gdy dżem się zagotuje, zmniejsz ogień do minimum, gotuj jeszcze 20 minut. Mieszaj od czasu do czasu i usuwaj pianę, która się tworzy na powierzchni waru.
- Jeśli chcesz bardzo gęsty dżem, gotuj przez 30–40 minut lub dodaj do niego pektyny (12–15 g na 1 kg przecieru owocowego).
- Wrzący dżem przelej do suchych, wysterylizowanych słoików typu twist (z zakręcaną pokrywką) i natychmiast go zamknij. Odwróć gotowy dżem dnem do góry, przykryj go kołdrą lub ciepłym kocem i pozostaw do ostygnięcia.
- Przechowuj w chłodnym miejscu.
- Mamy nadzieję, że Ty i Twoi bliscy polubią ten przepis na dżem malinowy. A słoiki w uporządkowanych rzędach stopniowo wypełnią półki w spiżarni.