Dżem z dyni z pomarańczami. Poznaj doskonały przepis na dżem dyniowy
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Z dyni można przygotować nie tylko dania wytrawne, ale również słodkie wypieki i przetwory. Dżem z dyni z dodatkiem pomarańczy nabiera orzeźwiającego, owocowego aromatu dzięki dodanym do niego cytrusom. Oto przepis na pyszny dżem dyniowo-pomarańczowy.
Warto zrobić dżem z dyni, ponieważ to nie tylko smaczny, ale i zdrowy dodatek do wielu potraw. Dynia jest bogata w witaminy, minerały i błonnik, co sprawia, że taki dżem jest pożywny i lekkostrawny. Dodatkowo, jego delikatny, lekko słodki smak doskonale komponuje się z przyprawami, takimi jak cynamon, imbir czy wanilia, tworząc unikalne połączenia smakowe. Dżem z dyni można wykorzystać na wiele sposobów – jako dodatek do pieczywa, naleśników, ciast, a nawet serów, co czyni go wszechstronnym przysmakiem na każdą okazję.
Sprawdź nasze przepisy na inne przetwory z dyni!
Sok z dyni i marchewki bez sokowirówki: łatwy przepis
Nalewka z dyni: przepis na dyniówkę
Sezon na dynię: jak przygotować wino z dyni?
Kompot z dyni na zimę: podajemy dobry przepis
Zajrzyj do galerii pod materiałem wideo i dowiedz się, co jeszcze można zrobić z dyni.
SKŁADNIKI
- 2 kilogramy dyni, oczyszczonej ze skóry, nasion i włókien
- 4 średniej wielkości pomarańcze - mogą być kwaśne, czerwone sycylijskie, duże i żółte - byle soczyste
- sok z jednej cytryny
- 1 kilogram cukru
- 2-centymetrowy kawałek świeżego korzenia imbiru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dynię zalewamy w garnku wodą, tak by płyn ledwo przykrył pomarańczowe kostki. Kawałki nie muszą być równo siekane, dobra będzie kostka o boku 3-5 cm. Im mniejsze, tym szybciej się ugotuje.
- Na wolnym ogniu podgrzewamy około 20 minut, aż warzywo zmięknie. W tym czasie obieramy pomarańczę, od skórek odkrawamy białą "wyściółkę". W małym rondelu przygotowujemy syrop: pół szklanki wody, 2 łyżki cukru i posiekane w cienkie paseczki pomarańczowe skórki - podgrzewamy przez kwadrans.
- Dynię, pokrojone pomarańcze, skórki razem z syropem i cytrynowym sokiem zlewamy i gotujemy powoli przez pół godziny, mieszając.
- Następnie do garnka wrzucamy zawinięte w gazę białe części skórki i pestki - dodadzą dżemowi pomarańczowej goryczki, a co ważniejsze, dzięki zawartości pektyn zagęszczą i utrwalą przetwory. Można się obyć bez białych skórek, dodając dwa opakowania galaretki pomarańczowej rozrobione w szklance wody.
- Teraz pora na imbir i cukier; znów dwadzieścia minut gotowania i przekładamy do słoików.