Dżem truskawkowy - przepis w starym stylu
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
By dżem truskawkowy był jak najbardziej wartościowy, najlepiej robić go według dawnych przepisów, gdy nie były znane ulepszacze, a jedynym konserwantem był cukier. Sezon na polskie, gruntowe truskawki – czyli te najlepsze – trwa krótko, podajemy więc stary przepis na dżem truskawkowy.
Truskawki na dżem powinny być dojrzale i soczyste, najlepiej wybierać z odmian ciemnych - trzeba próbować, bo rodzajów jest dzisiaj bardzo dużo. Owoce należy dokładnie przebrać i wszystkie uszkodzone odrzucić )np. na kompot).
Truskawki zawierają dużo witaminy C, witamin z grupy B, poza tym mają prawie wszystkie makro- i mikroelementy, a przede wszystkim żelazo, wapń, dużo fosforu, sporo magnezu i manganu (na urodę i włosy). Żeby zachować je na później, owoce zawsze można zamrozić, ale biorąc pod uwagę pojemność zamrażalników, nie będzie tego dużo. Dlatego warto w skondensowanej formie zrobić z nich dżem lub marmoladę oraz sok, używając jako środka konserwującego tylko cukru w odpowiedniej proporcji. UWAGA! Truskawek nie pozbawia się szypułek przed umyciem, żeby nie dostała się do owoców woda.
Dżem truskawkowy - przepis
SKŁADNIKI
- 1 kg truskawek
- 80 dkg cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Po umyciu truskawki dobrze odsączamy i obrywamy szypułki.
- Odkładamy 1/3-1/4 owoców, najlepiej najdrobniejszych, które miażdżymy w rondlu i rozgotowujemy.
- Dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu.
- Gdy cukier się rozpuści, do wrzącej miazgi dokładamy pozostałe owoce i gotujemy około 15 minut.
- Masę trzeba od czasu zamieszać, najlepiej drewnianą łyżką (metalowa łyżka wywołuje różne reakcje chemiczne, z pozbawianiem wartości włącznie).
- Z ugotowanego dżemu trzeba zdjąć tzw. szumowinę (wygląda jak brudna piana).
- Przekładamy gorący dżem truskawkowy do wygotowanych słoików i szczelnie zamykamy.
- Słoiki z dżemem powinno przechowywać się w ciemnych miejscach.