Domowy syrop z kwiatów lipy: kojący i rozgrzewający

Syrop z kwiatów lipy
Autor: Shutterstock Syrop z kwiatów lipy pachnie i smakuje jak miód lipowy
łatwy
60 min
4

Domowy syrop z kwiatów lipy to kojący i rozgrzewający sposób na przeziębienie. Wystarczy dodać go do gorącej herbaty. Syrop z kwiatów lipy jest tak gęsty jak miód -  pachnący i smaczny. Aby w pełni korzystać z jego walorów zdrowotnych, zbierajcie kwiaty lipy z drzew w bezpiecznej strefie wolnej od skażenia spalinami, pyłami przemysłowymi i środkami ochrony roślin. Słoneczna i aromatyczna herbata z syropem z lipy poprawi nastrój zimą!

Właściwości kwiatów lipy

Kwiaty lipy drobnolistnej (Tilia cordata) to znany od setek lat surowiec leczniczy. 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie napar z kwiatów lipy. Kwiaty lipy mają intensywny, słodki i obezwładniający zapach miodu i słońca.

Herbata z suszu lipowego działa napotnie. Podobnie, choć w nieco mniejszym zakresie działa syrop z kwiatów lipy, który dodaje się do gorących napoi. Wskazaniem terapeutycznym jest łagodzenie gorączki towarzyszącej infekcjom wirusowym. Lipa zawiera także związki które działają moczopędnie, przeciwskurczowo, lekko uspokajająco. Napar lub herbata z dodatkiem syropu z kwiatów lipy łagodzi migrenowe bóle głowy.

Kiedy zbierać kwiaty lipy?

Najwcześniej lipa kwitnie na terenach miejskich, zazwyczaj już w czerwcu. Najpóźniej zaczyna się kwitnienie lipy w rejonach podgórskich i górskich.

Do syropu z lipy wykorzystujemy świeże kwiaty lipy oraz ich przylistki. Ważne jest, aby kwiaty lipy zbierać na terach wolnych od skażenia. Z dala od dróg o dużym natężeniu ruchu. Unikać należy również drzew sąsiadujących z uprawami rolniczymi, które w okresie kwitnienia lip są spryskiwane środkami ochrony roślin.

SKŁADNIKI

  • 500 g kwiatów lipy
  • 500 g cukru
  • 3 g kwasku cytrynowego
  • 200 ml wody

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Świeżo zebrane kwiaty lipy wyłożyć na sito i wypłukać pod bieżącą wodą. Odsączyć i wysuszyć na ścierce, rozścielając je w jednej warstwie. Wystarczy im 15 minut suszenia.
  • W czasie, gdy kwiatki się suszą, przygotować syrop. Do szerokiego rondla dodać wodę i cukier. Postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze 5 minut. Od czasu do czasu zamieszać.
  • Zdjąć syrop z ognia, przełożyć kwiatki do syropu, przykryć talerzem i obciążyć, aby kwiatki całkowicie zanurzyły się w gorącym syropie. Odstawić na 15 minut.
  • Po upływie kwadransa garnek postawić na ogniu i podgrzewać syrop z kwiatami lipy przez 35 minut. Od czasu do czasu zamieszać.
  • Na 5 minut przed końcem dodać kwasek cytrynowy i wymieszać.
  • Gorący syrop razem z kwiatkami przelać do czystych, wyparzonych słoików. Zakręcić słoiki. Ustawić dnem do góry, okryć kocem i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Jeśli napełnicie słoiki schłodzonym syropem, to będzie on wymagać pasteryzacji.
  • Przechowywać w piwnicy lub spiżarni.
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej