Domowe maggi - zrób je samodzielnie, bo jest naturalne i zdrowsze
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Domowe maggi to zdrowsza i tańsza alternatywa dla tych, którzy je kochają i nie wyobrażają sobie wielu potraw bez podbijania ich smaku dodatkiem tej przyprawy. Domowe maggi jest aromatyczne i zdrowe, nie zawiera konserwantów i glutaminianu monosodowego. A to dzięki glutaminianowi maggi produkowane przemysłowo ma smak umami, który tak przywiązuje nas do tej przyprawy.
Miłośnicy produkowanego przemysłowo maggi mogą samodzielnie przygotować w domu jego zdrowszy i smakowity zastępnik. Julius Maggi, wynalazca tej przyprawy oparł bowiem jej recepturę na wyciągu z powszechnie dostępnego lubczyku. W miarę upływu lat w maggi wyciągu z lubczyku ubywało i teraz znajdziemy go niewiele, za to zastąpiło go sporo chemicznych substancji, "poprawiających" smak przyprawy, konserwujących ją, a zapewne także tańszych od ziołowego wyciągu. Mimo tego buteleczka maggi do tanich wcale nie należy, dlatego zachęcam, by samodzielnie przyrządzić domowe maggi w zaciszu swojej kuchni. Naprawdę ziołowego maggi możemy wtedy używać bez ograniczeń.
SKŁADNIKI
- 500 g lubczyku ogrodowego, świeżego i aromatycznego
- pęczek natki pietruszki
- 70 g soli morskiej
- 150 g cukru
- 1-2 małe, suszone prawdziwki lub podgrzybki
- ja dodaję jeszcze 1-2 łyżki octu balsamicznego do smaku
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Umyte i osączone: lubczyk i natkę pokroić i wrzucić do garnka, dodać grzyby suszone i sól, zalać ok. 1,5 litra wody. Gotować na wolnym ogniu ok. 30 minut.
- W tym czasie z cukru przygotować karmel, rozpuścić go w szklance wywaru i dodać do garnka z gotującymi się ziołami.
- Gotować całość jeszcze ok 10 minut. Po przestudzeniu przecedzić przez sitko i zlać do butelek. Ja przez zlaniem dodaję do domowego maggi łyżkę lub dwie prawdziwego octu balsamicznego lub nando, które podkreślają i wydobywają smak maggi.