Czerwona kapusta kiszona z imbirem i jabłkami

Czerwona kapusta kiszona z imbirem i jabłkami
Autor: Shutterstock Soczysta i pikantna kapusta kiszona
łatwy
40 min
4

Czerwona kapusta kiszona z imbirem i jabłkami to chrupka kiszonka w stylu azjatyckim. Chrupka, soczysta, pikantna kapusta kiszona jest gotową surówką. Wystarczy ją skropić olejem lub oliwą i gotowe!

Bardzo ważne!

Wysterylizuj wszelkie przybory, których będziesz używać do fermentacji, zwłaszcza słoiki (około 850 ml). Niezwykle ważne jest, aby wszystko było wysterylizowane, aby zapewnić odpowiednią fermentację. Można to łatwo zrobić, zalewając wrzątkiem czyste słoiki i pokrywki i całkowicie wysuszając. Przed dodaniem składników pozwól słoikom powrócić do temperatury pokojowej.

SKŁADNIKI

  • 560 g czerwonej kapusty, zszatkowanej lub startej na tarce o małych otworach
  • 2 1/2 łyżeczki soli
  • 100 g rzodkwi (daikon lub zwykłej rzodkiewki), cienko zszatkowanej
  • 1 duże jabłko, pokrojone na cienkie plasterki
  • 12 g świeżego imbiru (startego)
  • 4 ząbki czosnku (przeciśniętego przez praskę lub startego)
  • 2 słoiki pojemności około 860 ml

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Do dużej miski dodaj drobno startą kapustę (używam mandoliny lub staromodnej szatkownicy) i posyp solą morską. Umyj dokładnie ręce i wyrabiaj kapustę przez 10 minut. Kapusta powinna zacząć mięknąć, kurczyć się i uwalniać soki. Kontynuuj wyrabianie, aż to się stanie.
  • Dodaj rzodkiewkę, jabłko, imbir i czosnek i ponownie mieszaj, wyciskają czystymi rękami przez 4-5 minut, aż do całkowitego wymieszania. Następnie posmakuj i dodaj więcej soli, aby uzyskać słony smak, startego imbiru, aby uzyskać więcej przypraw lub czosnku, aby uzyskać bardziej intensywny smak czosnku.
  • Czystymi rękami przełóż miksturę z kiszonej kapusty do wysterylizowanych słoików i mocno dociśnij. Wyrabianie i wyciskanie kapusty powinno uwalniać wystarczającą ilość płynu dla prawidłowej fermentacji warzyw, aby warzywa były przykryte sokami. Jeśli nie, uzupełnij filtrowaną wodą, aż warzywa będą przykryte płynem (jest mało prawdopodobne, że będziesz musiał uzupełniać wodę).
  • Upewnij się również, że jest wystarczająco dużo miejsca (około 2,5 cm) między zawartością słoika a pokrywką, aby zapewnić miejsce w słoiku na podniesienie się poziomu płynu. Zamknij pokrywką i postaw w miejscu, gdzie nie ma dużo bezpośredniego światła słonecznego - lub w spiżarni. Idealna temperatura do fermentacji to powyżej 18°C, dlatego staraj się, aby słoik był ciepły, aby zapewnić odpowiednie warunki kiszenia.
  • Fermentacja może nastąpić w ciągu 24 godzin, jeśli w pomieszczeniu jest ciepło  lub może potrwać do 2 tygodni ( w zależności od warunków otoczenia). Zazwyczaj fermentacja trwa około 7-10 dni. Podczas procesu fermentacji otwieraj słoiki raz dziennie, aby wypuścić powietrze (powinieneś poczuć spadek ciśnienia i zobaczyć pęcherzyki powietrza po otwarciu słoika). Naciśnij powierzchnię kiszonki wysterylizowanym przedmiotem, takim jak łyżka lub dno szklanki, aby upewnić się, że warzywa są nadal całkowicie pokryte płynem. Pomaga to stymulować prawidłową fermentację.
  • Im dłużej kapusta fermentuje, tym ostrzejsza się stanie, więc spróbuj od czasu do czasu, aby sprawdzić, czy pasuje do Twojego gustu. Gdy osiągnie pożądaną ostrość, zamknij dobrze pokrywkę i przenieś do lodówki, gdzie powinna być przechowywana przez co najmniej 3 miesiące i nie dłużej niż 6 miesięcy.
KAPUSTA. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto ją jeść? Jak przyrządzić kapustę?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej