Ruskie pierogi: prosty przepis
2021-03-29
średni
40 min
4
Pierogi ruskie to - wbrew nazwie - tradycyjne polskie danie. Farsz przygotowuje się z gotowanych ziemniaków i sera białego. W każdym domu robi się je trochę inaczej, ale zawsze smakują tak samo dobrze. U nas przepis na pierogi ruskie z dodatkiem wędzonego boczku.
SKŁADNIKI
- 0,7 kg ziemniaków
- 0,5 kg sera białego (twarogu)
- 0,2 kg boczku wędzonego
- 1 średnia cebula
- pieprz i sól do smaku
- 4 szklanki mąki pszennej
- 1 żółtko
- 1/2 łyżeczka soli
- ok. 1 szklanki gorącej wody
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Odlewamy i odstawiamy do ostygnięcia. Gdy ziemniaki będą jeszcze lekko ciepłe, mielimy je razem z białym serem.
- Boczek i cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelni podsmażamy najpierw boczek, a gdy już się zarumieni, dodajemy do niego cebulkę. Lekko solimy i smażymy, często mieszając, aż cebula będzie złota (można dodać odrobinę oleju). Pozostawiamy do ostygnięcia.
- Podsmażony boczek z cebulką wrzucamy do ziemniaków zmielonych z twarogiem. Część boczku z cebulką możemy pozostawić do polania gotowych pierogów. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Uwaga! Farsz musi mieć ostrzejszy smak, nie może być mdły.
- Do dużej miski wsypujemy przesianą mąkę, wlewamy łyżkę wrzątku i szybko mieszamy. Dodajemy sól i żółtko i jeszcze raz wszystko mieszamy. Powoli wlewamy gorącą wodę i zagniatamy ciasto.
- Ciasto na pierogi powinno być elastyczne i odchodzić od ręki. Ciasto dzielimy na części. Na stolnicy wałkujemy kolejno kawałki ciasta na cienkie placki i wycinamy z nich kółka (można użyć do tego szklanki).
- Ważne, żeby co jakiś czas podsypywać ciasto mąką, gdyż może ono przyklejać się do stolnicy. Na tak przygotowane kawałki ciasta nakładamy łyżeczką farsz, lepimy pierogi i odkładamy na czystą ściereczkę.
- Drugą ściereczką przykrywamy je, aby nie wyschły. Uwaga! Aby ciasto lepiej się sklejało, jego krawędzie można zwilżyć wodą.
- Pierogi wrzucamy partiami do gotującej się, osolonej wody. Gotujemy na średnim ogniu do momentu, aż wypłyną, czekamy jeszcze ok. 3 minut i przekładamy delikatnie łyżką cedzakową na talerz.
- Uwaga! Ugotowane pierogi można polać odrobiną oleju, wówczas nie będą się sklejać. Gotowe pierogi należy podawać na ciepło. Można je polać podsmażonym, chudym boczkiem z cebulką lub okrasić słoniną.
- Tak przygotowane pierogi są doskonałe nawet następnego dnia. Można je wówczas odsmażyć na patelni lub odgrzać w piekarniku w naczyniu żaroodpornym.