Racuchy z truskawkami. Urzekają od pierwszego kęsa

racuchy z truskawkami
Autor: Shutterstock Jak zrobić drożdżowe racuchy z truskawkami? Odpowiedź znajdziecie w przepisie.
łatwy
60 min
4

Dieta wegetariańska

Pyszne, miękkie i puszyste racuchy z truskawkami smakują zawsze i każdemu. Przepis jest nieskomplikowany, składniki niedrogie, a efekt smakowy po prostu obłędny. Zobaczcie, jak zrobić domowe drożdżowe racuchy z truskawkami i kiedy je podawać.

Jak zrobić racuchy z truskawkami?

Do mąki dodaje się jajko i wlewa wcześniej przygotowany zaczyn drożdżowy. Po wymieszaniu ciasto należy odstawić na pół godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie na rozgrzanym na patelni oleju smaży się porcje ciasta. Na wierzchu układa się pokrojone w plasterki truskawki i smaży z obu stron, aż racuchy zaczną się rumienić.

Przepis na racuchy z truskawkami

  • To łatwy przepis na puszyste i pełne słodkich truskawek racuchy. Postępując krok po kroku, udadzą się zawsze.
  • Na przygotowanie racuchów nie trzeba rezerwować kilku godzin. Ciasto wyrasta tylko pół godziny. W sumie trzeba poświęcić godzinę.
  • Wszystkie składniki są łatwo dostępne.
  • Wszystkie składniki do ciasta powinny mieć temperaturę pokojową. Pamiętajcie, aby wyjąć je wcześniej z lodówki.
  • Świeże drożdże zastąpi 7 g suszonych.
  • Do ciasta na racuchy można dodać inne składniki, które podkręcą ich smak. Może to być starta gorzka czekolada, wanilia, wiórki kokosowe, płatki migdałowe lub korzenne przyprawy.

Kiedy podawać racuchy z truskawkami?

Pyszne racuszki drożdżowe z dodatkiem truskawek to pomysł na sezonowe śniadanie lub kolację na ciepło. Można je podać na drugie śniadanie lub deser po rodzinnym obiedzie. Pysznie smakują i na ciepło, i na zimno. Sprawdzą się jako jedzenie na wynos do pracy lub szkoły.

Poza sezonem na świeże truskawki sprawdzą się mrożone. Należy wyjąć je z zamrażarki, przełożyć na sitko i odstawić do całkowitego rozmrożenia, a następnie bardzo dokładnie odsączyć z wody.

Z czym podawać racuchy z truskawkami?

Puszyste racuchy świetnie smakują oprószone cukrem pudrem. Doskonale komponują się z truskawkowym musem i bitą śmietaną lub wersji dietetycznej z jogurtem. Można skropić je polewą ze śmietanki z dodatkiem cukru z prawdziwą wanilią.

Racuchy z truskawkami w wersji fit

Według tego przepisu można zrobić równie pyszne dietetyczne placki z truskawkami z piekarnika. Racuchy należy układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach, ponieważ ciasto drożdżowe jeszcze urośnie. Piecze się je przez 20 minut w temperaturze 180 stopni C.

Jak smażyć racuchy z truskawkami?

Najlepszy będzie olej roślinny o neutralnym smaku jak rzepakowy i słonecznikowy. Można użyć oleju kokosowego lub masła klarowanego. Racuchy powinno się smażyć partiami po cztery sztuki. W czasie smażenia ciasto jeszcze urośnie, a dzięki odstępom łatwiej jest przekładać racuszki na drugą stronę i zdejmować z patelni. Smaży się je z obu stron na średnim ogniu na rumiano.

Czy racuchy z truskawkami można zamrozić?

Tak, racuchy można zamrozić. Po ostygnięciu należy oddzielnie zawinąć je w papier do pieczenia lub śniadaniowy, aby uniknąć sklejenia. Najlepiej spożyć je w ciągu dwóch miesięcy od zamrożenia.

Jak zrobić wegańskie racuchy z truskawkami?

Według tego przepisu można zrobić wegańskie racuchy z truskawkami. Mleko krowie zastąpi napój roślinny, a jajko zmielone siemię lniane lub banan.

Jak zrobić bezglutenowe racuchy z truskawkami?

Osoby, które nie tolerują glutenu lub świadomie go unikają, mogą zamienić mąkę pszenną na mix bezglutenowy lub użyć mieszanki mąki ryżowej i kukurydzianej.

SKŁADNIKI

  • 300 g truskawek
  • 260 g mąki pszennej
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 25 g drożdży
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Pokruszone drożdże przełożyć do miseczki. Wlać ciepłe mleko i wsypać cukier trzcinowy. Dokładnie wymieszać i odstawić
  • Do miski przesiać mąkę ze szczyptą soli, wbić jajko i wlać zaczyn drożdżowy. Mieszać łyżką, aż masa stanie się jednolita. Miskę przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.
  • Kiedy ciasto wyrasta, przygotować truskawki. Umyte, osuszone i pozbawione szypułek owoce pokroić w plasterki.
  • Na dużej patelni rozgrzać olej. Za pomocą łyżki nakładać porcje ciasta i formować okrągłe racuchy. Na wierzchu układać po kilka plasterków truskawek, delikatnie je dociskając. Smażyć na średnim ogniu minutę, a następnie przełożyć na drugą stronę i smażyć, aż staną się rumiane. Usmażone racuchy przekładać na deskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
  • Podawać na ciepło lub zimno z różnymi dodatkami.
Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?
Anna Szulc-Górska
więcej