Truskawki - jakie witaminy zawierają? Czy truskawki mogą szkodzić?
Wśród właściwości truskawek najważniejszymi są cenne składniki odżywcze i wspaniały smak. Pierwsze truskawki pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Z ich owoców można wyrabiać smaczne przetwory, takie jak dżem z truskawek czy sok, który ma właściwości bakteriobójcze.
Spis treści
Ciekawostką jest, że truskawka powstała z połączenia dwóch odmian poziomki: chilijskiej i wirginijskiej. Ten niezwykle zdrowy owoc jest źródłem wielu witamin z grupy B (B1, B2), a także A i PP. Ma też więcej witaminy C niż cytrusy, a ponadto stanowi cenne źródło żelaza, wapnia, potasu, a także źródło magnezu i manganu.
Truskawka – bomba witaminowa
Żelazo zawarte w truskawkach wspomaga procesy krwiotwórcze, biorąc czynny udział w zapobieganiu anemii. Z kolei wapń – jak wiadomo – wzmacnia kości. Truskawka zawiera też kwasy elegonowe, chroniące organizm przed nowotworami. Dzięki właściwościom odtruwającym i moczopędnym te sezonowe owoce wspomagają oczyszczanie organizmu, a dzięki temu, że są bakteriobójcze, z powodzeniem sprawdzają się jako składnik maseczek do twarzy, szczególnie dla cery skłonnej do wyprysków i przebarwień. Truskawki są nie tylko moczopędne, lecz także zasadotwórcze, dzięki czemu z powodzeniem mogą jeść je chorzy na nerki.
Kolejne właściwości truskawek to obniżanie ciśnienia i usprawnianie trawienia, szczególnie tych pokarmów, które zawierają tłuszcze i białko. Świetnie sprawdzają się jako element diety odchudzającej – mają tylko ok. 30 kalorii w 100 g. Zawarty w nich błonnik poprawia perystaltykę jelit i zwalcza zaparcia.
Truskawki w przepisach
Są niezastąpione w kuchni – sok, ciasto z truskawek i wszelkie inne desery, a nawet zupa, stanowią cenne źródło witamin i niepowtarzalnego smaku. Sałatki, przystawki z truskawek i oczywiście wszelkie przetwory – dżemy czy konfitury to prawdziwy raj dla podniebienia.
Ponieważ truskawki szybką się psują, świetnym sposobem na ich przechowywanie jest mrożenie, bo wtedy nie tracą swoich cennych właściwości.
Czy truskawki mogą szkodzić?
Jak każdy pokarm, truskawki mają też swoje – na szczęście nieliczne – właściwości niekorzystnie wpływające na organizm. Mogą uczulać, co objawia się pojawieniem pokrzywki, wysypki bądź biegunki. Nie powinny też ich spożywać osoby z zespołem jelita drażliwego, a także uczulone na salicylany. Wspaniały smak truskawek doskonale wpływa na nastrój, więc jeśli możemy, powinniśmy korzystać z dobrodziejstw, które dała nam natura i l w letnich miesiącach jeść te świeże i pachnące owoce.