Kapusta po szeklersku - prosty przepis na rumuńską ostrą kapustę z mięsem
Dieta bezglutenowa
Jeśli miałabym porównać pochodzącą z Rumunii kapustę po szeklersku z jakimś polskim daniem, to pewnie byłby to bigos, bo danie przygotowuje się z kapusty kiszonej i mięsa. Jednak sposób przyprawiania i rodzaj użytych przypraw sprawia, że dania różnią się bardzo między sobą smakiem i aromatem.
Jakie mięso do kapusty po szeklersku?
W oryginalnym przepisie występuje wołowina i w tej wersji ja lubię kapustę po szeklersku najbardziej. Zazwyczaj używam do tego dania pręgi wołowej albo karczku, bo są w miarę przystępne cenowo, a delikatne przerosty sprawiają, ze mięso nie jest zbyt suche. Ale w przepisie można również wykorzystać wieprzowinę, ja kilka razy robiłam tę kapustę z łopatką wieprzową i również smakowała bardzo dobrze. Myślę też, że z powodzeniem można do tej potrawy wykorzystać mieszane mięsa - prawdopodobnie będzie jeszcze smaczniej. Zachęcam do eksperymentów.
W czym dusić kapustę po szeklersku?
To danie to rodzaj gulaszu, który znakomicie smakuje przygotowany w kociołku nad ogniskiem. Ale to nie znaczy, że nie można przygotować go w domu. Najlepiej wybrać do tego spory garnek z grubym dnem, które zapobiegnie ewentualnemu przypaleniu potrawy. Jeśli nie masz takiego, zrób kapustę w zwykłym garnku, tylko uważnie pilnuj, żeby nie przypalić pysznej zawartości.
Przyprawa to podstawa
W tym daniu dużą rolę odgrywają przyprawy - koniecznie dwa rodzaje papryki: słodka i ostra. Tej pierwszej dajemy porządną łyżkę - nada ona potrawie charakterystyczny smak i piękny kolor. Paprykę ostra można dawkować po swojemu. W oryginale danie powinno być dość pikantne, ale jeśli nie przepadacie za ostrą kuchnią, dodajcie jej odrobinkę, dla smaku. Kminek i cząber to z kolei przyprawy, które pomagają nam trawić kapuściane przysmaki, nie są konieczne, ale ułatwiają trawienie i wzbogacają smak potrawy. Sól i pieprz dajemy standardowo, tak jak lubimy. Dodając wszystkie przyprawy pamiętajmy, że potrawę podaje się ze śmietaną, która łagodzi ostry smak dania.
Przepis na kapustę po szeklersku
SKŁADNIKI
- 500-600 g mięsa
- 1 kg kapusty
- 150 g słoniny lub 2-3 łyżki smalcu
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka słodkiej papryki mielonej
- 1 łyżka ostrej papryki mielonej
- spora szczypta kminku lub cząbru
- 1 małe opakowanie kwaśnej śmietany
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Mięso pokroić w niedużą kostkę, najlepiej taką na jeden kęs.
- Słoninę pokroić w kosteczkę, wytopić w garnku nieco tłuszczu lub rozpuścić smalec.
- Na rozgrzany tłuszcz wrzucić cebulę, zeszklić na niedużym ogniu.
- Gdy cebula zmięknie wrzucić mięso i dokładnie obsmażyć je ze wszystkich stron.
- Mięso smażyć na średnim ogniu, często mieszając.
- Gdy zrumieni się i zamknie ze wszystkich stron, dodać oba rodzaje papryki i przeciśnięty czosnek i smażyć ok. 1 minuty.
- Mięso podlać 1 szklanką wody lub bulionu, zmniejszyć ogień, przykryć, dusić ok 40-50 min.
- Kapustę, jeśli jest bardzo kwaśna, przepłukać, odcisnąć i pokroić.
- Do prawie miękkiego mięsa dodać kapustę i dusić razem jeszcze drugie tyle czasu, aż kapusta również będzie mięciutka.
- W międzyczasie danie przyprawić solą, pieprzem i kminkiem lub cząbrem. Jeśli ma być mocno ostre można dodać jeszcze ostrej papryki.
- Kapustę po szeklersku podawać ze śmietaną i posypaną natką pietruszki, można też udekorować ją plasterkami ostrej papryczki.