Kalafior zapiekany z sosem serowym: przepis na obłędnego kalafiora

Kalafior zapiekany z sosem serowym: przepis na obłędnego kalafiora
Autor: Shutterstock.com Kalafior zapieczony pod sosem serowym i tartą bułką prosto z piekarnika
łatwy
30 min
4

Dieta wegetariańska

Kalafior zasługuje na coś więcej, niż ugotowanie w wodzie i podanie z tartą bułką. To pyszne warzywo obłednie smakuje zapieczone pod sosem serowym. Podstawą sosu jest nasz dobry znajomy - beszamel. Jeśli chcecie dodać jeszcze więcej smaku, nie żałujcie sera na wierzch. Palce lizać!

Jak prawidłowo ugotować kalafiora do zapiekania?

Prawidłowo ugotowany kalafior jest pozbawiony smaku surowizny, ale nadal dość twardy. Aby uzyskać tak ugotowanego kalafiora, należy różyczki gotować w osolonym i osłodzonym wrzątku przez około 4-5 minut. Warto wykonać test. Nadziać  nożem jedną różyczkę, jeśli kawałek kalafiora trzyma się noża, to jest dobrze ugotowany. Jeśli się ześlizgnie, to jest rozgotowany. Nadal można go wykorzystać, ale danie może być bardziej wodniste, co może spowodować rozwarstwienie sosu.
Upewnij się, że kalafior jest naprawdę dobrze odcedzony, aby gotowe danie nie było wodniste. Zazwyczaj odcedzam ugotowanego kalafiora, a następnie osuszam czystą ściereczką do naczyń. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zrobić kalafiora z wyprzedzeniem lub zamrozić.

Jak zrobić beszamelowy sos do zapiekania?

Po pierwsze nie spiesz się, po drugie nie spiesz się i po trzecie nie spiesz się z gotowaniem sosu. Podstwą sosu serowego jest beszamel,  podstawą sosu beszamelowego zasmażka. Robiąc zasmażkę (mieszając mąkę z masłem) miksuj w rondlu przez 2 minuty zanim zaczniesz dodawać mleko. Jest to ważne, aby twój sos nie smakował jak surowa mąka.
Stopniowo dodawaj mleko. Ciągłe mieszanie i powolne dodawanie mleka to sekret dobrego sosu beszamelowego.
Aby przetestować gotowy sos, zanurz łyżkę w sosie, a następnie przeciągnij palcem po wypukłości łyżki powleczonej sosem. Jeśli zostaje czysty ślad, sos nie zlewa się, to oznacza, że sos jest gotowy do dodania sera.

Jaki ser wybrać do sosu serowego?

Ser, którego używasz, może mieć duży wpływ na ogólny smak tego dania. Polecam używać dojrzałego sera o wyraźnie ostrym smaku. Wyrazistego sera po prostu użyjesz mniej. Może to być na przykład biały cheddar. Każdy dobry ser topliwy również będzie się nadawał, ale szukaj najbardziej dojrzałych wersji. Możesz również dodać łyżkę świeżo startego parmezanu, jeśli potrzebujesz więcej smaku.

SKŁADNIKI

  • 1 duży kalafior
  • 50 g (1/4 kostki) masła
  • 36 g (4 łyżki stołowe) mąki pszennej
  • 500 ml (2 szklanki) mleka
  • 1 łyżka musztardy 
  • 115 g (1 szklanka) ostrego sera tartego
  • 25 g (1/2 szklanki) bułki tartej lub panierki panko

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Z kalafiora usunąć głąb i zewnętrzne liście, podzielić na różyczki i umyć.
  • Włożyć różyczki do garnka z wrzącą wodą i gotować przez ok. 5 minut, do miękkości. 
  • Kalafior odcedzić na durszlaku i odstawić na bok.
  • W międzyczasie zrobić sos. W rondelku roztopić masło i dodać mąkę. Przygotować jasną zasmażkę, ciągle mieszając przez około 2 minuty.
  • Dodawać mleko po trochu, ciągle mieszając pomiędzy każdą dolewką. Dokładnie rozmieszać grudki przed dodaniem nowej porcji mleka. Sos powinien być gęsty i błyszczący.
  • Zdjąć z ognia i dodać musztardę oraz trzy czwarte sera (resztę zostawić do posypania wierzchu zapiekanki).
  • Umieścić różyczki kalafiora w naczyniu żaroodpornym, które jest wystarczająco duże, aby różyczki ułożyć w jednej warstwie.
  • Zalać kalafiora sosem serowym i delikatnie wymieszać, aby wszystkie różyczki były pokryte kremowym sosem.
  • Wierzch posypać bułką tartą i pozostałym serem. Wstawić do gorącego piekarnika. Piec w temperaturze 200°C przez 25 minut lub do chwili, gdy wierzch będzie rumiany i przypieczony. 
Kalafior – dlaczego warto go jeść? Co można zrobić z kalafiora?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej