Jak zrobić pyszny pasztet? Przepis i rady kucharza
Sprawdź, jak zrobić pyszny domowy pasztet. Podajemy przepisy z poradami kucharza. Nie kupujcie gotowych pasztetów! Nigdy nie wiadomo, z czego dokładnie powstały. Domowy pasztet jest prosty do zrobienia, a do tego bez konserwantów i poprawiaczy smaku. Zamrożony nie traci swoich walorów, więc można go przygotować na zapas!
Do pasztetu można użyć różnych rodzajów mięsa - nie tylko wieprzowego, ale też drobiowego albo z królika.
Nie warto wybierać najładniejszych, najchudszych kawałków. Mięsa nie mogą być zbyt chude, ponieważ wtedy pasztet wyjdzie za suchy. Dlatego w wielu przepisach znajduje się także trochę tłustej wieprzowiny.
Każdy rodzaj mięsa trzeba udusić (albo ugotować, np. w szybkowarze) oddzielnie: wołowinę w jednym garnku (dłużej), wieprzowinę w drugim. Do każdego rodzaju mięsa trzeba dodać warzywa: po dwie marchewki, jednej pietruszce, cebuli, do tego ziele angielskie, listek laurowy i ziarna pieprzu. Nie solimy mięs!
Wątróbkę podsmażamy na odrobinie oleju, dolewamy trochę wody i także dusimy.
Miękkie mięsa wyjmujemy, warzywa odkładamy, a wywar z nich zlewamy do jednego naczynia i zachowujemy – będzie jeszcze potrzebny. Mięso zostawiamy do następnego dnia.
Kroimy mięsa na kawałki.
Mielimy mięso w malakserze (albo przepuszczamy 2 razy przez maszynkę) na gładką masę.
Po przełożeniu mięsnej masy do miski wbijamy jajka, po czym dolewamy wywar z mięs. Musi go być tyle, by masa była rzadka (podczas pieczenia woda paruje!).
Teraz przyprawy: niezbędny jest imbir, starta gałka muszkatołowa, sól i pieprz. Warto próbować masę i doprawiać ją dowolnie, ale lepiej, by miała dość ostry, wyrazisty smak. (Jak przyprawiać świąteczny pasztet? Sprawdź tutaj.)
Blachę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą lub wykładamy plastrami tłustego boczku. Wstawiamy pasztet do piekarnika nagrzanego do temperatury 190°C. Po godzinie jest gotowy.
Zobacz 10 najlepszych przepisów na pasztet:
Polecamy również inne przepisy na świąteczne pasztety: Pasztet jajeczny z pieczarkami, Pasztet cielęcy oraz Pasztet strasburski z wątróbek gęsich.
SKŁADNIKI
- 60 dag wieprzowiny (pół na pół tłustego boczku i chudej łopatki)
- 60 dag wołowiny (np. szponder)
- 60 dag płucek cielęcych z sercem
- 30 dag wątroby wieprzowej
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- 2 cebule
- 2 jajka
- ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach
- sól, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Każdy rodzaj mięsa trzeba udusić (albo ugotować, np. w szybkowarze) oddzielnie: wołowinę w jednym garnku (dłużej), wieprzowinę w drugim. Do każdego rodzaju mięsa trzeba dodać warzywa: po dwie marchewki, jednej pietruszce, cebuli, do tego ziele angielskie, listek laurowy i ziarna pieprzu. Nie solimy mięs!
- W osobnym garnku gotujemy płucka: najpierw należy je obgotować dwa razy, za każdym razem wylewając wodę, potem gotować ok. godziny.
- Na odrobinie oleju podsmażamy wątróbkę, dolewamy trochę wody i także dusimy.
- Miękkie mięsa wyjmujemy, warzywa odkładamy, a wywar z nich zlewamy do jednego naczynia – będzie potrzebny. Mięso zostawiamy do następnego dnia.
- Kroimy mięsa na kawałki. Uwaga – z płucek należy powycinać chrząstki!
- Mielimy mięso w malakserze (albo przepuszczamy 2 razy przez maszynkę) na gładką masę. Po przełożeniu jej do miski wbijamy jajka, po czym dolewamy wywar z mięs. Musi go być tyle, by masa była rzadka (podczas pieczenia woda paruje!).
- Teraz przyprawy: niezbędny jest imbir, starta gałka muszkatołowa, sól i pieprz. Warto próbować masę i doprawiać ją dowolnie, ale lepiej, by miała dość ostry, wyrazisty smak. (Jak przyprawiać świąteczny pasztet? Sprawdź tutaj.)
- Blachę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą (ta ilość wystarcza na tortownicę śr. 25 cm). Wstawiamy pasztet do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 st. Po godzinie jest gotowy.