Uważaj na fałszywy cynamon! Jak odróżnić prawdziwy cynamon od fałszywego
Smak cynamonu silnie kojarzy się ze świętami. Dodajemy go do piernika, kruchych ciastek i wigilijnego kompotu. Jednak nim zaczniesz piec, muszę cię ostrzec. Nie każde opakowanie podpisane “cynamon” rzeczywiście zawiera tę aromatyczną przyprawę. Istnieje kilka odmian cynamonu, ale tylko jeden jest prawdziwy. Oto co musisz wiedzieć o cynamonie.
Spis treści
- Co to właściwie jest cynamon?
- „Fałszywy” cynamon, czyli jaki?
- Jak rozpoznać prawdziwy cynamon?
- Zobacz GALERIĘ: Dekorowanie pierniczków - jak zdobić pierniki?
Co to właściwie jest cynamon?
Prawdziwy cynamon to starta miękka kora cejlońskiego cynamonowca (Cinnamomum verum, Cinnamomum zeylanicum). Taki cynamon wytwarzany jest z prawdziwej kory drzewa pochodzącego z wyspy Sri Linka (dawniej Cejlon).
Zobacz: Cynamon. Jakie ma właściwości? Jaką ma wartość kulinarną?
Ta uwielbiana przez wszystkich przyprawa, kojarząca się z ciepłem świąt, stała się źródłem bogactwa, a jednocześnie przekleństwem dla mieszkańców Sri Lanki.
Popyt na cynamon spowodował wylesienie wyspy i nadmierne rozszerzenie monokultury upraw cynamonowca. Dzisiaj cynamonowiec cejloński uprawiany jest także w Afryce i Ameryce Południowej. I prawie w całości światowa produkcja prawdziwego cynamonu importowana jest do Europy.
Cynamon cejloński jest nie tylko wyjątkowo aromatyczny i bardziej słodki w smaku, ale zawiera również związki, którym przypisuje się zdolność do stabilizacji poziomu cukru we krwi.
Zobacz także: Cynamon a zdrowie. Czy cynamon jest zdrowy, czy szkodliwy?
„Fałszywy” cynamon, czyli jaki?
Na rynku istnieje wiele rodzajów tzw. cynamonu, czyli sproszkowanej kory drzewa kasja. W handlu najczęściej jest to cynamon pozyskiwany z trzech gatunków kasji: cynamonowca chińskiego (Cinnamomum cassia, Cinnamomum aromaticum), cynamonowca wietnamskiego lub sajgońskiego (Cinnamomum loureilo), cynamonowca indonezyjskiego (Cinnamomum burmannii).
Kasja uprawiana jest na znacznie większym obszarze niż cynamonowiec cejloński w Azji Wschodniej i Południowej. Dzięki temu pozyskiwany z niej cynamon jest łatwiej dostępny i znacznie tańszy. Tani cynamon to właśnie zmielone tak zwane laski cynamonu. Wszyscy dobrze znamy twarde, ciemnobrązowe zwitki kory cynamonowej. Do tego jej aromat jest mocniejszy od aromatu cynamonu cejlońskiego, bardziej piekący i korzenny.
Pomijając różnice w smaku, warto zwrócić uwagę, że wszystkie cynamony zawierają pewną ilość naturalnego związku zwanego kumaryną, który nadaje smak. Cynamon cejloński zawiera tylko 0,004% kumaryny w 100 g, natomiast cynamon cassia około 1% w 100 g. Kumaryna wykazuje działanie toksyczne, ma właściwości rakotwórcze i uszkadzające wątrobę. Uznaje się, że bezpieczna ilość cynamonu z kasji to 1 łyżeczka dziennie, czyli około 0,05 g czystego związku.
Jak rozpoznać prawdziwy cynamon?
Prawdziwy cynamon cejloński zawsze oznaczone ma źródło pochodzenia. Jest droższy i dostępny w specjalistycznych sklepach. Laski tego cynamonu zwinięte są z cienkich warstw kory. Wyglądają, jak liście tytoniu w cygarze. Są jasnobrązowe. I delikatnie się łuszczą. Smak zmielonego cynamonu cejlońskiego jest łagodny i subtelny. Zawiera więcej nut kwiatowych i cytrusowych.
Cynamon z kasji oznaczony jest jako chiński, saigon lub korintje. Jest tańszy i dostępny w każdym sklepie. Jego laski za twardsze, grubsze, ciemniejsze. Brąz cynamonu cassi ma czerwonawy odcień. Smak jest głęboki i ostry o wybitnie korzennym charakterze.