Nie gotuj w tym! Tych garnków i naczyń unikaj jak ognia!

2023-04-13 11:20

Piana nie chce się ubić? Krupnik czuć spalenizną? Masz problemy z przyrumienieniem? Kapuśniak stał się trucizną? Jeśli nie chcesz zepsuć swojej ulubionej potrawy, musisz dobrać do niej odpowiednie naczynie. Nie wszystkie garnki są do wszystkiego. Niektórych musisz unikać jak ognia!

W jakich garnkach nie gotować?
Autor: Shutterstock Odpowiedni wybór garnka do potrawy to już połowa sukcesu.

Garnki i naczynia kuchenne mają swoje określone przeznaczenie. I nie ma w tym nic zaskakującego. W gotowaniu ważna jest nie tylko pojemność garnka, ale także materiał, z którego został wykonany. Niektóre surowce są reaktywne. Oznacza to, że mogą wchodzić lub wchodzą w reakcje z innymi. Jeśli będziemy gotować w garnkach, które zostały wykonane z reaktywnego materiału to kolor, smak, wartości odżywcze gotowanej w nich potrawy mogą się zmienić. Ba! Mogą nawet truć! Dlatego przeczytaj uważnie, w jakim naczyniu nie należy gotować twojej ulubionej potrawy.

Garnki miedziane - drogie, ale czy bezpieczne?

Garnki miedziane są luksusowym produktem. Szybko się nagrzewają. Doskonale rumienią przysmażane produkty. Szybko reagują na zmiany temperatury. Idealne do smażenia konfitur i powideł. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. No i drogie.

Mają też pewną wadę. Bezpieczne dla naszego zdrowia są tylko garnki miedziane wewnątrz powlekane niereaktywną powłoką z cyny lub stali szlachetnej. Starych garnków pozbawionych bezpiecznej powłoki cynowej nie należy używać w kuchni. Służą jedynie dekoracji. Dlaczego? Podczas gotowania w środowisku kwaśnym uwalnia się miedź. Nadmiar miedzi w naszym organizmie powoduje problemy w układzie trawiennym, wywołuje bóle brzucha oraz wymioty.

Jak ubić białko na sztywno? Sprawdzone sposoby na ubicie piany
Autor: thinkstockphotos.com Sprawdź, jak należy prawidłowo ubijać białka, by powstała stabilna i sprężysta piana

Dlaczego piana z białek opada? 

Wszyscy mamy w domach plastikowe miski. Są lekkie, kolorowe i bardzo trwałe (aż za bardzo - plastik rozkłada się ponad 100 lat.) Można w nich zagnieść ciasto. Wymieszać sałatkę. Umyć warzywa.

Niestety nie nadają się ubijania piany z białek. Dlaczego? Naczynie do ubijania piany z białek jaj musi być idealnie czyste. Najlepsze do tego są naczynia ze stali nierdzewnej oraz ceramiki (szkła lub porcelitu). Plastik ciężko jest dokładnie umyć. Plastikowa miska, używana w kuchni do różnych celów, wewnątrz zawsze pokryta jest drobinami tłuszczu. Zabrudzenia utrudniają prawidłowe rozbicie białek.

Krupnik na żeberkach cielęcych: przepis na zupę dla seniora według Magdy Gessler
Autor: Shutterstock Pożywna zupa z kaszy jęczmiennej gotowana na żeberkach cielęcych przyprawiona majerankiem

Dlaczego krupnik jest gorzki?

Krupnik to zdrowa i pożywna zupa. Jednak wiele osób rezygnuje z gotowania krupniku, bo ich zupa jest gorzka i czuć ją spalenizną. Każda próba ugotowania w domu odżywczego krupniku kończy się przypalonym dnem garnka. Kaszę, która przywarła do dna, ciężko usunąć. Do zniszczonego szorowaniem dna garnka z czasem zaczyna przywierać wszystko. Jednak problemem nie jest krupnik, a źle dobrany garnek.

Nigdy nie gotuj krupniku w cienkich garnkach stalowych lub emaliowanych. Garnek do gotowania krupniku powinien mieć grube dno, które nagrzewa się wolniej. Krupnik najlepiej gotować w garnku z ceramiczną polewą lub w garnku z podwójnym dnem wykonanym ze stali szlachetnej. No i krupnik gotujemy zawsze na małym ogniu, powoli i metodycznie. 

Jak zagęścić sos?
Autor: Shutterstock

Dlaczego jedzenie się nie przysmaża?

W tradycyjnej kuchni smak zup i sosów opiera się na przyrumienieniu składników na rozgrzanym tłuszczu. Te przysmażone kawałeczki, które przywierają do dna patelni lub rondla to kwintesencja smaku. Pod wpływem wysokiej temperatury w obecności tłuszczu dochodzi do złożonych reakcji Maillarda. Cukier wchodzi w reakcję z białkami i tłuszczami - w ten sposób powstaje smak. Następnie te przyrumienione kawałeczki rozpuszcza się w winie, bulionie, soku z owoców lub warzyw.

Jeśli chcecie coś przysmażyć, to nigdy nie używajcie naczynia pokrytego powłoką nieprzywierającą. Emalia, teflon i inne powłoki nieprzywierające zostały stworzone po to, aby nic nie przywarło do dna garnka podczas smażenia. Ot i cała tajemnica! Jakie patelnie i rondle służą przysmażaniu? Najlepiej sprawdzą się stalowe z podwójnym dnem, kute oraz żeliwne. 

Kapuśniak z kwaszonej kapusty tradycyjny
Autor: Shutterstock Kapuśniak z kiszonej kapusty to wyjątkowo smakowita zupa - szczególnie ugotowany z dodatkiem wędzonki.

Dlaczego kapuśniak może być trujący?

Istnieje pewien rodzaj garnków w którym nigdy pod żadnym pozorem nie powinniście gotować kapuśniaku. Ani bigosu! Ani innych kwaśnych potraw! To garnki wykonane z czystego aluminium. Są lekkie, trwałe, szybko się nagrzewają. Mają wiele zalet i jedną, ale bardzo ważną, wadę!

Aluminium, czyli glin, w środowisku kwaśnym pod wpływem temperatur powyżej 150°C uwalnia się do gotowanych potraw. Z czasem nadmiar glinu odkłada się w organizmie, co zwiększa ryzyko choroby Parkinsona, Alzheimera, chorób układu nerwowego oraz osteoporozy. Aluminiowe garnki doskonale nadają się do gotowania wody oraz mleka. Jeśli chcesz w nich gotować wszystkie potrawy wybieraj garnki wykonane z aluminium i koniecznie powlekane specjalnym powłokami ceramicznymi. Takie garnki doskonale sprawdzają się w kuchni i całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Zobacz także: Niebezpieczne i popularne składniki potraw mogą być szkodliwe dla zdrowia

Jak prawidłowo ugotować jajka na twardo? Beszamel.pl podpowiada