Nie gotuj w tym! Tych garnków i naczyń unikaj jak ognia!

2023-04-13 11:20

Piana nie chce się ubić? Krupnik czuć spalenizną? Masz problemy z przyrumienieniem? Kapuśniak stał się trucizną? Jeśli nie chcesz zepsuć swojej ulubionej potrawy, musisz dobrać do niej odpowiednie naczynie. Nie wszystkie garnki są do wszystkiego. Niektórych musisz unikać jak ognia!

W jakich garnkach nie gotować?
Autor: Shutterstock Odpowiedni wybór garnka do potrawy to już połowa sukcesu.

Garnki i naczynia kuchenne mają swoje określone przeznaczenie. I nie ma w tym nic zaskakującego. W gotowaniu ważna jest nie tylko pojemność garnka, ale także materiał, z którego został wykonany. Niektóre surowce są reaktywne. Oznacza to, że mogą wchodzić lub wchodzą w reakcje z innymi. Jeśli będziemy gotować w garnkach, które zostały wykonane z reaktywnego materiału to kolor, smak, wartości odżywcze gotowanej w nich potrawy mogą się zmienić. Ba! Mogą nawet truć! Dlatego przeczytaj uważnie, w jakim naczyniu nie należy gotować twojej ulubionej potrawy.

Garnki miedziane - drogie, ale czy bezpieczne?

Garnki miedziane są luksusowym produktem. Szybko się nagrzewają. Doskonale rumienią przysmażane produkty. Szybko reagują na zmiany temperatury. Idealne do smażenia konfitur i powideł. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. No i drogie.

Mają też pewną wadę. Bezpieczne dla naszego zdrowia są tylko garnki miedziane wewnątrz powlekane niereaktywną powłoką z cyny lub stali szlachetnej. Starych garnków pozbawionych bezpiecznej powłoki cynowej nie należy używać w kuchni. Służą jedynie dekoracji. Dlaczego? Podczas gotowania w środowisku kwaśnym uwalnia się miedź. Nadmiar miedzi w naszym organizmie powoduje problemy w układzie trawiennym, wywołuje bóle brzucha oraz wymioty.

Jak ubić białko na sztywno? Sprawdzone sposoby na ubicie piany
Autor: thinkstockphotos.com Sprawdź, jak należy prawidłowo ubijać białka, by powstała stabilna i sprężysta piana

Dlaczego piana z białek opada? 

Wszyscy mamy w domach plastikowe miski. Są lekkie, kolorowe i bardzo trwałe (aż za bardzo - plastik rozkłada się ponad 100 lat.) Można w nich zagnieść ciasto. Wymieszać sałatkę. Umyć warzywa.

Niestety nie nadają się ubijania piany z białek. Dlaczego? Naczynie do ubijania piany z białek jaj musi być idealnie czyste. Najlepsze do tego są naczynia ze stali nierdzewnej oraz ceramiki (szkła lub porcelitu). Plastik ciężko jest dokładnie umyć. Plastikowa miska, używana w kuchni do różnych celów, wewnątrz zawsze pokryta jest drobinami tłuszczu. Zabrudzenia utrudniają prawidłowe rozbicie białek.

Krupnik na żeberkach cielęcych: przepis na zupę dla seniora według Magdy Gessler
Autor: Shutterstock Pożywna zupa z kaszy jęczmiennej gotowana na żeberkach cielęcych przyprawiona majerankiem

Dlaczego krupnik jest gorzki?

Krupnik to zdrowa i pożywna zupa. Jednak wiele osób rezygnuje z gotowania krupniku, bo ich zupa jest gorzka i czuć ją spalenizną. Każda próba ugotowania w domu odżywczego krupniku kończy się przypalonym dnem garnka. Kaszę, która przywarła do dna, ciężko usunąć. Do zniszczonego szorowaniem dna garnka z czasem zaczyna przywierać wszystko. Jednak problemem nie jest krupnik, a źle dobrany garnek.

Nigdy nie gotuj krupniku w cienkich garnkach stalowych lub emaliowanych. Garnek do gotowania krupniku powinien mieć grube dno, które nagrzewa się wolniej. Krupnik najlepiej gotować w garnku z ceramiczną polewą lub w garnku z podwójnym dnem wykonanym ze stali szlachetnej. No i krupnik gotujemy zawsze na małym ogniu, powoli i metodycznie. 

Jak zagęścić sos?
Autor: Shutterstock

Dlaczego jedzenie się nie przysmaża?

W tradycyjnej kuchni smak zup i sosów opiera się na przyrumienieniu składników na rozgrzanym tłuszczu. Te przysmażone kawałeczki, które przywierają do dna patelni lub rondla to kwintesencja smaku. Pod wpływem wysokiej temperatury w obecności tłuszczu dochodzi do złożonych reakcji Maillarda. Cukier wchodzi w reakcję z białkami i tłuszczami - w ten sposób powstaje smak. Następnie te przyrumienione kawałeczki rozpuszcza się w winie, bulionie, soku z owoców lub warzyw.

Jeśli chcecie coś przysmażyć, to nigdy nie używajcie naczynia pokrytego powłoką nieprzywierającą. Emalia, teflon i inne powłoki nieprzywierające zostały stworzone po to, aby nic nie przywarło do dna garnka podczas smażenia. Ot i cała tajemnica! Jakie patelnie i rondle służą przysmażaniu? Najlepiej sprawdzą się stalowe z podwójnym dnem, kute oraz żeliwne. 

Kapuśniak z kwaszonej kapusty tradycyjny
Autor: Shutterstock Kapuśniak z kiszonej kapusty to wyjątkowo smakowita zupa - szczególnie ugotowany z dodatkiem wędzonki.

Dlaczego kapuśniak może być trujący?

Istnieje pewien rodzaj garnków w którym nigdy pod żadnym pozorem nie powinniście gotować kapuśniaku. Ani bigosu! Ani innych kwaśnych potraw! To garnki wykonane z czystego aluminium. Są lekkie, trwałe, szybko się nagrzewają. Mają wiele zalet i jedną, ale bardzo ważną, wadę!

Aluminium, czyli glin, w środowisku kwaśnym pod wpływem temperatur powyżej 150°C uwalnia się do gotowanych potraw. Z czasem nadmiar glinu odkłada się w organizmie, co zwiększa ryzyko choroby Parkinsona, Alzheimera, chorób układu nerwowego oraz osteoporozy. Aluminiowe garnki doskonale nadają się do gotowania wody oraz mleka. Jeśli chcesz w nich gotować wszystkie potrawy wybieraj garnki wykonane z aluminium i koniecznie powlekane specjalnym powłokami ceramicznymi. Takie garnki doskonale sprawdzają się w kuchni i całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Zobacz także: Niebezpieczne i popularne składniki potraw mogą być szkodliwe dla zdrowia

Jak prawidłowo ugotować jajka na twardo? Beszamel.pl podpowiada
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE