Niebezpieczne i popularne składniki potraw - kiedy i komu zagrażają
Bez pokarmu nie jesteśmy w stanie egzystować. Ale czy wiecie, że niektóre produkty spożywcze, a często całe potrawy są zagrożeniem dla życia? Oto 21 produktów spożywczych – potencjalnych trucicieli. Zobaczcie, kiedy i komu zagraża popularna żywność i przyprawy.
Gałka muszkatołowa
Szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej podnosi smak beszamelu, grzanego wina, czy rosołu. W dużych dawkach może jednak powodować zatrucie mirystycyną. Przedawkowanie tego składnika może powodować bóle głowy, nudności, zaburzenia równowagi i halucynacje. W rzadkich przypadkach może być śmiertelne. Zalecane jest używanie w niewielkich ilościach. Gałki muszkatołowej nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym oraz niemowlętom. Przeczytaj także >>>GAŁKA MUSZKATOŁOWA - CO WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ
Ziemniak
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że surowe bulwy ziemniaka mogą być trujące. Można je jeść tylko po ugotowaniu. Pod wpływem wysokich temperatur dochodzi wewnątrz bulwy do uwolnienia cukrów oraz redukcji solaniny. Związek solanina obecny jest we wszystkich zielonych nadziemnych częściach rośliny psianka ziemniak. Solanina wykazuje działanie dusząco-paraliżujące. W podziemnych bulwach solaniny jest stosunkowo niewiele. Najwięcej solaniny jest w ziemniakach zieleniejących i kiełkujących. Pod żadnym pozorem nie należy spożywac ziemniaków, które zmieniły kolor na zielony. Pierwszymi objawami zatrucia solaniną jest pieczenie w ustach, potem wymioty i rozwolnienie, potem dochodzi porażenie układu nerwowego z halucyjacjami włącznie. W przeszłości notowano również przypadki śmiertelne w wyniku zatrucia zielonymi ziemniakami. Wcześnie udzielona pomoc lekarska ratuje przed zejściem śmiertelnym. Czytaj także >>>ZIEMNIAK WARTOŚCI ODŻYWCZE, WŁAŚCIWOŚCI I HISTORIA
Kukurydza
Kukurydza zwyczajna to popularne zboże pochodzące z Ameryki Południowej. Jednak, aby w pełni korzystać z wartości odżwyczej mąki kukurydzianej należy ją potraktować wodorotlenkiem wapnia, naturalnym minerałem. Bez wapna gaszonego zawarta w kukuryczy niacyna nie zostanie przyzwojona. Niacyna to witamina B3 bez której nie odbywa się większość życiowych reakcji w naszym organizmie. Oczywiście, jeśli jecie kukurydze z dodatkami, to nic wam nie grozi. Jeśli jednak, tak jak pierwsi europejscy osadnicy będzie jeść tylko ziarno kukurydzy, to z powodu ciężkich niedoborów niacyny zachorujecie na pelagrę. Objawy pelagry to wyjątkowa bladość skóry, która po wystawieniu na słońce pokrywa się bolesnymi, pękającymi i krwawiącymi pęcherzami oraz bezsenność. Czy to coś Wam przypomina? Tak! Legendy o wampiryźmie inspirowane są właśnie objawami pelagry. Więcej czytaj w >>>KUKURYDZA - WARTOŚĆ ODŻYWCZA I WŁAŚCIWOŚCI BEZGLUTENOWEGO ZBOŻA
Rabarbar
Liście rabarbaru zawierają duże ilości kwasu szczawiowego, powodującego osłabienie, trudności z oddychaniem, problemy żołądkowo-jelitowe, a nawet śpiączkę i w niektórych przypadkach śmierć. W kuchni stosuje się jedynie czerwone łodygi rabarbaru, które wiosną są bogatym źródłem witaminy C oraz mikrolementów. Nie należy pod żadnym pozorem spożywać liści. Łodygi rabarbaru nie są wskazane dla osób borykających się z kamicą żółciową i nerkową. Czytaj także >>> RABARBAR - DLACZEGO WARTO GO JEŚĆ? KTO MOŻE JEŚĆ RABARBAR?
Bez czarny
Owoc bzu czarnego to popularny składnik soków, syropów i dżemów. Nie należy go jednka konsumować na surowo. Po spożyciu świeżych owoców mogą wystąpić silne mdłości i bóle brzucha. Dzieje się tak, ponieważ owoce bzu czarnego zawierają cyjanek. Pod wpływem ciepła związek ten ulega rozkładowi. Jednak w surowych owocach może być groźny dla małych dzieci i osób o osłabionym układzie pokarmowym. Przeczytaj również >>>CZARNY BEZ - WARTOŚĆ ODŻYWCZA I ZASTOSOWANIE
Orzechy nerkowca
Nerkowiec należy do tej samej rodziny co trujący bluszcz. Drzewo nerkowca wytwarza drażniący oleisty urushiol. Sam owoc jest bezpieczny pod warunkiem, że nie wszedł w kontakt z zewnętrzem łupiny. Urushiol wywołuje podrażnienia skóry z wysypką włącznie. Z tego powodu orzechy nerkowca otwiera się tylko nad parą. Powoduje to, częściowe ugotowanie orzechów. Dlatego są tak miękkie. Na szczęście dla nas orzechy nerkowca sprzedawane są już obrane. Czytaj więcej >>>ORZECHY NERKOWCA - WŁAŚCIWOŚCI I WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Czerwona fasola
Surowe ziarna czerwonej fasoli zawierają fitohemaglutyninę. Związek ten po spożyciu surowych lub niedogotowanych ziaren czerwonej fasoli wywołuje silne nudności, gwałtowne wymioty i biegunkę. Wystarczy zjeść zaledwie 4-6 ziaren by zostać całkowicie upodlonym przez układ pokarmowy gwałtownie pozbywający się fasoli. Co prawda objawy szybko ustępują, ale lepiej nie ryzykować.
Ostra papryka chili
Papryczka chili ceniona jest za swój pikantny smak. Dodanie odrobiny zaostrza każdą potrawę. Swoją ostrość papryczka chil, i jej inne równie pikantne siostry, zawdzięcza kapsaicynie. Alkaloid ten w większych dawkach może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, szczególnie u osób wrażliwych. W skrajnych przypadkach przedawkowania kapsaicyny może dojść do paraliżu oddechowego. Czytaj także >>>CHILI: JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI
Śledzie
W śledziach występują pasożyty szkodliwe dla zdrowia ludzi. Najgroźniejszy dla zdrowia ludzi są nicienie z rodzaju Anisakis. Ich larwy, nazywane robakami śledziowymi, występują w tuszach wszystkich poławianych gatunków śledzi. Ostatecznym żywicielem tego pasożyta są ssaki morskie. Dlatego łatwo dochodzi do zakażeń u ludzi, którzy również są ssakami.
Nicienie z rodzaju Anisakis wywołują chorobą anisakidozę. Objawia się ona bólami brzucha, jadłowstrętem, krwawymi stolcami. Objawy te są wywolane przez rozległe ropowice (flegmony) w śluzówce żołądka. Można je usunąć jedynie operacyjnie. Szczegółowa analiza powstawania tej choroby doprowadziła do wprowadzenia obowiązku mrożenia tuszy śledziowych w temperaturze -18°C przez 24 godziny. Zabieg głębokiego mrożenia skutecznie zabija larwy pasożyta.
Obecnie wszystkie zakażenia anizakidozą w Europie spowodowane są spożyciem surowych ryb w takich potrawach jak: sushi, sashimi, cebiche (ceviche) i boquerones oraz amatorsko wędzonymi rybami.
Zobacz także: >>>CZY ŚLEDZIE Z KUBEŁKA SĄ ZDROWE I BEZPIECZNE?
Ostrygi
Surowe ostrygi podane z cytryną uchodza za wyjątkowy przysmak. Jednak w ciałach mięczaków obecne są bakterie, które mogą powodować wibriozę, chorobę, której objawami są biegunka, skurcze, nudności, wymioty, gorączka i dreszcze. W Stanach Zjednoczonych około 80 000 osób rocznie zapada na wibriozę i co roku na nią umiera 100 osób. Tylko jedzenie gotowanych ostryg znacznie zmniejszy ryzyko.
Orzeszki ziemne
Orzechy ziemne (arachidowe) zawierają białak, które są silnymi alergenami. Zarówno orzeczki, jaki masło arachidowe wywołują uczulenia. U osób wyjątkowo wrażliwych nawet wstrząs anafilaktyczny. Bardzo częstym objawem uczulenia jest pokrzywka kontaktowa i obrzęk górnych dróg oddechowych. Niekiedy (stosunkowo rzadko) występuje pełny zespół alergii jamy ustnej. Niejednokrotnie obserwuje się wysiewy pokrzywki, napady astmy, zaostrzenia już istniejącego nieżytu nosa lub krótkotrwałe jego wystąpienie, biegunki, wymioty i świąd. Bardzo niebezpieczny jest obrzęk górnych dróg oddechowych, który może prowadzić do śmierci przez uduszenie. Przeczytaj również >>>ORZECHY ZIEMNE - DLACZEGO WARTO JE JEŚĆ?
Tatar z surowym żółtkiem
Każdego roku tysiące ludzi zapada na salmonellozę. Źródłem zakażenia są potrawy zawierające surowe jajko skażone bakteriami Salmonelli. Główna przyczyna zakażeń to nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych przy produkcji żywności. Przeczytaj koniecznie: SALMONELLOZA - jak można zarazić się salmonellą? Jak uniknąć zatrucia? Co jeść, gdy chorujesz?
Sałatka jarzynowa
Niepozorna sałatka jarzynowa może być potencjalnym źródłem uporczywej biegunki wywołanej przez bakterie kałowe z rodzaju Shigella, Campylobacter, Esherichia coli, Clostridium dificile. Nieleczona prowadzi do śmierci. Główną przyczyną zatruć w Polsce jest niedostateczna higiena rąk po skorzystaniu z toalety...
Twaróg
Nabiał pochodzący od mleka zakażonych zwierząt, ale także źle umyte owoce i warzywa są źródłem śmiertelnej LISTERIOZY. Zakażenie bakteriami Listerisa monocytogenes ma ciężki przebieg i może prowadzić do śmierci. W 2005 roku odnotowano 22 zachorowania, ale już w roku 2016 - 99 przypadków. Listeria bytuje w lodówkach. Dlatego należy regularnie myć i odkażać wszystkie chłodziarki.
Kaszanka
Niewinnie wyglądająca kaszanka przygotowana w domu to potencjalne źródło zatrucia botuliną, czyli jadem kiełbasianym wytwarzanym przez bakterie Clostridium botulinum. Przyczyną zatrucia jest nieprawidłowa obróbka i konserwacja żywności. Możliwym źródłem śmiertelnych zatruć są także źle przechowywane lub przeterminowane konserwy mięsne, rybne, a nawet jarzynowe, zakupione w sklepie. Wybrzuszone wieczko puszki, tzw. BOMBAŻ, oznacza, że konserwa na pewno nie nadaje sie spożycia.
Miód
Niewinny i słodziutki miód również może zawierać niewielkie ilości botuliny. Dorosłym nie szkodzi, jednak z tego względu podawanie miodu zabronione jest dzieciom poniżej trzeciero roku życia.
Kotlet schabowy
Niedosmażony kotlet wieprzowy jest potencjalnym źródłem śmiertelnej włośnicy trichinellozy. Chorobę wywołuje zakażenie włośniem krętym Trichinella spiralis. Dlatego należy unikać jedzenie niebadanego mięsa, szczególnie z uboju własnego lub dziczyzny. Zapobiec zakażeniu można starannie gotując lub smażąc mięso.
Jałowiec
Szyszkojagody jałowca to popularna przyprawa do dziczyzny, kiełbas i bigosu. Nie należy jednak przekraczać dobowej dawki spożycia tych jagód. W Unii Europejskiej dopuszczalna dawka dobowa to 10 g owoców. Absolutnie zakazane jest spożywanie niedojrzałych owoców. Jałowiec nie powinien być używany przez kobiety w ciąży, karmiące i dzieci oraz przez cierpiących z powodu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, nerek oraz marskości wątroby. Jagody jałowca i ich preparaty mają silne działanie poronne, a składniki szyszkojagód przenikają do mleka matek karmiących. Przeczytaj także >>>JAŁOWIEC - popularna przyprawa dla Twojego zdrowia
Tuńczyk
Tuńczyk oraz inne ryby o ciemnym mięsie źle przechowywane mogą być potencjalnie trujące. Okazuje się, że w ciemnym mięsie ryb w temperaturze powyżej 5°C dochodzi do uwolnienia histaminy. Zatrucie tą substancją białkową powoduje objawy podobne do silnej reakcji alergicznej. Mogą to być: zaczerwienienie skóry, tachykardia, ból głowy, nudności, uczucie lęku, suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, trudności w połykaniu (dysfagia), trudności w oddychaniu (duszność), pokrzywka, świąd skóry, spadek ciśnienia tętniczego, niekiedy zaburzenia widzenia, biegunka. Konieczne jest szybckie wdrożenie leków antyhistaminowych. Żeby ustrzec się przed zatruciem, należy ryby przechowywać w niskich temperaturach. Czytaj także >>>TUŃCZYK WARTOŚCI ODŻYWCZE I ZASTOSOWANIE KULINARNE
Gorzkie migdały
Z gorzkich migdałów robi się ekstrakt migdałowy, marcepan i najbardziej świąteczne ciastka, stollen. Są również bardzo trujące, jeśli są spożywane na surowo, ponieważ zawierają cyjanek. Tylko cztery gorzkie migdały mogą spowodować zawroty głowy, nudności i skurcze brzucha u osoby dorosłej, a zaledwie siedem może wystarczyć, by zabić dziecko. Na szczęście nie ma ich w szerszej sprzedaży. Wykorzystywane są jedynie przez przemysł spożywczy i to w ograniczonych ilościach.
Cytryny
Cytryny są pełne zdrowia. Ale pod pewnymi warunkami. Cytryny nie rosą u nas. Na nasze stoły odbywają trudną i niebezpieczną drogę w ładowniach statków, samlotów i ciężarówek. Na drogę są zabezpieczane woskami oraz środkami grzybobójczymi. Wszystkie stosowane środki przeciw grzybom pasożytującym na owocach cytrusowych są rakotwórcze. Dlatego tak ważne jest dokładnie umycie cytryn w gorącej wodzie z dodatkiem środków myjących. Przed rozkrojeniem owoców należy zmyć woski zabezpieczające skórkę cytryny. Więcej czytajcie >>>CYTRYNY - DLACZEGO WARTO JE JEŚĆ