Czarny bez – jak wykorzystać go dla zdrowia?

2017-08-09 15:37

Właściwości zdrowotne czarnego bzu są dobrze znane, zwłaszcza w walce z przeziębieniem. Owoce tegoż krzewu zawierają jednak o wiele więcej aktywnych biologicznie związków, które z pożytkiem można wykorzystywać dla poprawienia kondycji zdrowotnej. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomoże czarny bez.

Czarny bez – jak go wykorzystać dla zdrowia?
Autor: thinkstockphotos.com Czarny bez jest doskonałym lekiem na przeziębienie.

Spis treści

  1. Czarny bez - sok na przeziębienie
  2. Czarny bez - właściwości

Czarny bez - sok na przeziębienie

Sok z owoców czarnego bzu, to od dawna znany doskonały domowy lek na przeziębienie. Działa silnie napotnie, więc dość szybko obniża gorączkę. Ma właściwości wykrztuśne, co ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych i uszczelnia naczynka krwionośne, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Łagodne działanie przeciwbólowe pomaga zaś uporać się np. z bólem głowy i gardła, często towarzyszącym przeziębieniu. A właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne ułatwiają ostateczne pokonanie infekcji. Mniej znane są natomiast inne właściwości czarnego bzu.

Czarny bez - właściwości

Związki zawarte w jego owocach mają korzystny wpływ na układ trawienny i moczowy. Przede wszystkim działają lekko przeczyszczająco i regulują trawienie, łagodzą dokuczliwe wzdęcia i zgagę. Dodatkowo zaś mają działanie moczopędne.

Dzięki właściwościom napotnym, moczopędnym i przeczyszczającym, przetwory z owoców czarnego bzu (napar, odwar, sok, ale także domowej roboty dżem) usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz egzogenne toksyny. Są również pomocne w kuracjach odchudzających.

Z kolei kąpiele w naparze i masaże olejkiem z czarnego bzu są bardzo przydatne w walce z cellulitem – wzmacniają tkankę łączną, działają uszczelniająco na naczynka włosowate i zwiększają elastyczność ich ścianek. Natomiast przeciwzapalne właściwości naparów i odwarów z czarnego bzu, doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry podrażnionej i zanieczyszczonej, np. z wągrami.