Czarny bez – jak wykorzystać go dla zdrowia?
Właściwości zdrowotne czarnego bzu są dobrze znane, zwłaszcza w walce z przeziębieniem. Owoce tegoż krzewu zawierają jednak o wiele więcej aktywnych biologicznie związków, które z pożytkiem można wykorzystywać dla poprawienia kondycji zdrowotnej. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomoże czarny bez.
Spis treści
Czarny bez - sok na przeziębienie
Sok z owoców czarnego bzu, to od dawna znany doskonały domowy lek na przeziębienie. Działa silnie napotnie, więc dość szybko obniża gorączkę. Ma właściwości wykrztuśne, co ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych i uszczelnia naczynka krwionośne, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Łagodne działanie przeciwbólowe pomaga zaś uporać się np. z bólem głowy i gardła, często towarzyszącym przeziębieniu. A właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne ułatwiają ostateczne pokonanie infekcji. Mniej znane są natomiast inne właściwości czarnego bzu.
Czarny bez - właściwości
Związki zawarte w jego owocach mają korzystny wpływ na układ trawienny i moczowy. Przede wszystkim działają lekko przeczyszczająco i regulują trawienie, łagodzą dokuczliwe wzdęcia i zgagę. Dodatkowo zaś mają działanie moczopędne.
Dzięki właściwościom napotnym, moczopędnym i przeczyszczającym, przetwory z owoców czarnego bzu (napar, odwar, sok, ale także domowej roboty dżem) usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz egzogenne toksyny. Są również pomocne w kuracjach odchudzających.
Z kolei kąpiele w naparze i masaże olejkiem z czarnego bzu są bardzo przydatne w walce z cellulitem – wzmacniają tkankę łączną, działają uszczelniająco na naczynka włosowate i zwiększają elastyczność ich ścianek. Natomiast przeciwzapalne właściwości naparów i odwarów z czarnego bzu, doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry podrażnionej i zanieczyszczonej, np. z wągrami.