Zielona herbata - dlaczego warto ją pić?

2016-09-15 17:22

Zieloną herbatę od stuleci namiętnie piją Chińczycy i Japończycy, a dziś zachwyca się nią Europa. Włączenie jej do diety to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia i urody.

zielona_herbata.jpg
Autor: photos.com Ważne jest, by po zaparzeniu herbaty oddzielić liście od naparu.

Właściwości zielonej herbaty

O właściwościach prozdrowotnych zielonej herbaty można napisać długą książkę. Najczęściej mówi się o tym, że regularne jej picie poprawia przemianę materii i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale działanie odchudzające to nie wszystko. Badania dowodzą, że jej napar oczyszcza organizm z toksyn, hamuje procesy starzenia, przeciwdziała chorobom serca, przewodu pokarmowego, zmniejsza ryzyko nowotworów i choroby Alzheimera, chroni zęby.

Zielona herbata to tak naprawdę suszone listki z krzewu herbacianego, w przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie poddane procesowi fermentacji. Dziś na półkach sklepowych możemy znaleźć  pełen wybór zielonej herbaty w różnych wariantach smakowych.

Parzenie zielonej herbaty

Prawdopodobnie każdy jest przyzwyczajony do szybkiego zalewania wrzątkiem ekspresowych torebek lub herbaty sypanej. Parzenie zielonej herbaty wymaga odrobiny więcej cierpliwości. Napar najlepiej przygotować w porcelanowym czajniczku, który najpierw należy wyparzyć wrzącą wodą. Na filiżankę herbaty przeznaczamy 1 łyżeczkę suszu. Zielonej herbaty nie zalewamy wrzątkiem, lecz lekko przestudzoną wodą o temperaturze ok. 80-90 stopni Celsjusza. Taką temperaturę wrząca woda osiąga w temperaturze pokojowej po czasie od 4 do 8 minut.

Na czas parzenia herbaty wpływ ma wiele czynników: wielkość liści, twardość wody oraz efekt, który spodziewamy się uzyskać. Herbata parzona krótko (2 do 3 minut) podziała na nasz organizm lepiej niż mocne espresso. Zawarta w liściach teina nie zdąży związać się z garbnikami, co da w efekcie napar o pobudzającym działaniu. Dłuższe parzenie (4-5 minut) pozwoli na wydobycie z zielonej herbaty jej właściwości relaksujących.

Oddziel liście od naparu

Ważne jest, by po zaparzeniu herbaty oddzielić liście od naparu. W przeciwnym razie napój przejdzie goryczką i utraci swój cenny smak i aromat. Raz zaparzoną herbatę możemy parzyć jeszcze dwukrotnie, przy założeniu, że pierwsze parzenie było krótkie i służyło uzyskaniu pobudzającego naparu. Kolejne parzenia mogą być dłuższe i pozwolą nam uzyskać napar relaksujący.