Woda kokosowa - właściwości, kcal i zastosowanie soku z młodego kokosa

2021-02-16 5:23

Niesamowicie odświeżająca, niskokaloryczna, bez tłuszczu i cholesterolu. Taka jest woda kokosowa, której niesamowite właściwości wysławiają celebryci. Jest też bardzo modna i... droga. Niewielka puszka czy butelka kokosowej wody kosztuje ok 6-7 zł, więc dla zwykłego konsumenta to napój raczej od święta. Czy woda kokosowa jest rzeczywiście zdrowa? Jakie są jej właściwości? Czy warto ją pić?

Woda kokosowa - właściwości, zastosowanie, kcal
Autor: Shutterstock Woda kokosowa woda kokosowa to hit ostatnich lat.

Spis treści

  1. Co to jest i jak smakuje woda kokosowa?
  2. Właściwości wody kokosowej?
  3. Zapobieganie odwodnieniu
  4. Jak kupować wodę kokosową?
  5. Jak podawać wodę kokosową?

Co to jest i jak smakuje woda kokosowa?

Woda kokosowa nie jest wodą z dodatkiem aromatu kokosowego. To klarowny płyn, który znajduje się wewnątrz młodych orzechów kokosowych. Więc woda kokosowa jest rodzajem soku, którego nie należy mylić z mlekiem kokosowym, które jest emulsją wody kokosowej i świeżo startego kokosa. Woda kokosowa jest naturalnie odświeżająca, ma lekko słodki smak o orzechowym aromacie. Świetnie gasi pragnienie, polecana jest szczególnie sportowcom, ale każdy z nas chętnie od czasu do czasu wypije szklaneczkę. Od czasu do czasu, bo mimo, że smaczna, orzeźwiająca i zdrowa, woda kokosowa jest dość droga.

Właściwości wody kokosowej?

Woda kokosowa zawiera łatwo przyswajalne węglowodany w postaci cukru i elektrolitów. Ma mniej kalorii, mniej sodu i więcej potasu niż napoje izotoniczne dla sportowców. Naturalna, niearomatyzowana woda kokosowa zawiera 5,45 kalorii, 1,3 grama cukru, 61 mg potasu i 5,45 mg sodu.

Jedz orzechy na zdrowie!

Zapobieganie odwodnieniu

Woda kokosowa jest szczególnie polecana do nawadniania organizmu po wysiłku fizycznym lub chorobie, takiej jak biegunka. Należy jednak pamiętać, że zawartość naturalnych elektrolitów, takich jak elektrolity potas, sód czy mangan może się różnić ze względu na zmiany zachodzące w wodzie kokosowej procesie dojrzewania orzecha. Dlatego nie powinno się nią w żadnym wypadku zastępować wody mineralnej, która powinna być naszym podstawowym napojem.

Jak kupować wodę kokosową?

Woda kokosowa to stosunkowo niskokaloryczny napój o znacznie mniejszej zawartości cukru w porównaniu z innymi sokami i napojami. Najlepszym wyborem jest oczywiście naturalna woda kokosowa, wypita prosto z kokosa. Wersje w puszkach i kartonach są na ogół poddawane obróbce cieplnej lub pasteryzacji w celu przedłużenia ich trwałości. Zawsze warto sprawdzić etykietę i szukać czystej wody kokosowej. Ważne, aby unikać odmian smakowych, ponieważ mają one zwykle wyższą zawartość cukru, a więc będą również bardziej kaloryczne.

Jak podawać wodę kokosową?

Wodę kokosową najlepiej podawać lekko schłodzoną. Szklankę można udekorować kawałkami miąższu orzecha kokosowego.

O żesz ty... orzeszku. Czy znasz te orzechy?

Pytanie 1 z 8
Które orzechy dzięki dużej zawartości magnezu wspomagają nas w walce ze stresem?
Zdjęcie