Wapń - jak chroni przed osteoporozą?
Wapń to siła i zdrowie kości oraz zębów. Odpowiednie stężenie tego związku w organizmie to również sprawniejszy układ krążenia i ochrona przed rakiem okrężnicy. Niestety, większość z nas dostarcza organizmowi tylko połowę dziennego zapotrzebowania. Sprawdź, co zrobić, aby nie cierpieć na niedobór wapnia.
Spis treści
Wapń - właściwości
Za główne walory wapnia uznaje się wzmacnianie kości i zębów, zapobieganie osteoporozie, wspomaganie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych oraz zwiększanie krzepliwości krwi. Uważa się także, że wapń łagodzi niestrawność oraz pomaga obniżyć ciśnienie u osób z nadciśnieniem tętniczym.
Wapń - sposób działania
Większość wapnia jest magazynowana w kościach i zębach. Niewielkie ilości pierwiastka krążące we krwi ułatwiają przenikanie substancji odżywczych przez błony komórkowe oraz biorą udział w wytwarzaniu hormonów i enzymów, które kontrolują przemianę materii oraz proces trawienia. Bez wapnia nie będzie możliwe prawidłowe porozumiewanie się komórek nerwowych, a także prawidłowe krzepnięcie krwi, gojenie się ran czy praca mięśni. Gdy we krwi jest zbyt mało wapnia organizm podkrada go z kości. Rozwija się osteoporoza, a kości stają się porowate, kruche i podatne na złamania. Skutkiem niedoboru wapnia mogą być też złamania kości szyjki udowej i kręgów, zwyrodnienia kręgosłupa i zmniejszenie masy ciała. Zaletą wapnia jest i to, że chroni nas przed rozwojem raka okrężnicy, poprzez łagodzenie działania kwasów żółciowych.
Nadmiar i niedobór wapnia
Zapotrzebowanie na wapń jest zależne od wieku. W Polsce dzienna norma to dla dzieci 1 gram, a dla dorosłych 800 mg. Niedobór wapnia prowadzi do rozwoju osteoporozy oraz bolesnych kurczy mięśni. Dzienna dawka wapnia pochodząca z pożywienia i przyjmowanych preparatów nie przekracza zwykle 2,5 g i jest uznawana za bezpieczną. Jednak przedawkowanie wapnia, zwłaszcza pochodzącego z suplementów może być przyczyna rozwoju kamieni nerkowych.
Wapń - dawkowanie
Najwięcej wapnia znajduje się w nabiale (mleko, jogurt, sery). Produkty niskotłuszczowe i odtłuszczone zawierają go nieco więcej niż pełnotłuste. Wapń jest też obecny w soku pomarańczowym wzbogaconym jabłczanem wapnia. Dobrym jego źródłem są sardynki (należy je jeść z ośćmi), łosoś z puszki, a także brokuły i migdały. Jednorazowo nie powinno się przyjmować więcej niż 600 mg wapnia. Jeżeli lekarz zaleci większą dawkę, należy podzielić ją na części. Wapń najlepiej zażywać w trakcie lub po posiłku.