To zioło, a nie chwast. Zrób z niego napar, a pomoże na stres i nerwy
Napar z tej rośliny ma wyjątkowe działanie. Mało kto wie, co potrafią te drobne liliowe kwiatuszki. Jest naturalnym lekiem na skołatane nerwy. Uspokaja i niweluje negatywne skutki stresu. Jakie jeszcze właściwości ma napar z jasnoty purpurowej?
Spis treści
- Co to jest jasnota purpurowa?
- Napar z jasnoty purpurowej - właściwości
- Kiedy zbierać jasnotę purpurową?
- Zastosowanie jasnoty purpurowej
- Jak zrobić napar z jasnoty purpurowej?
- Napar z jasnoty purpurowej – przepis krok po kroku
Co to jest jasnota purpurowa?
Jasnota purpurowa to obecnie niedoceniana roślina, która ma wiele cennych właściwości. Niegdyś wykorzystywana była w medynie naturalnej i jest dobrze znana zielarzom, ale wiele osób uważa ją za chwast. Do złudzenia przypomina pokrzywę. Wyróżniają ją purpurowe kwiaty. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej i w Azji.
Napar z jasnoty purpurowej - właściwości
Napar z jasnoty purpurowej polecany jest osobom, które na co dzień żyją w ogromnym stresie, są impulsywne i nerwowe. Zioło bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy. Jest naturalnym lekiem na migrenę i bezsenność oraz poprawę nastroju. Pomaga zniwelować negatywne skutki stresu i złagodzić stany lękowe.
Jasnota purpurowa pomaga także w innych problemach zdrowotnych. Ziołowa herbata ma pozytywne działanie w chorobach układu oddechowego, moczowego i trawiennego. Zmniejsza krwawienia w czasie menstruacji i jest pomocna w leczeniu trądziku młodzieńczego.
Jasnota jest bogata w witaminę C, żelazo i przeciwutleniacze. Ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i antybakteryjne.
Kiedy zbierać jasnotę purpurową?
Napar najlepiej jest przyrządzić z dojrzałych kwiatuszków jasnoty, które zawierają najwięcej dobroczynnych substancji jak flawonoidy i związki śluzowe. Liliowe kwiatuszki powinno się zbierać na wiosnę w lasach, na polanach i w ogródkach działkowych oddalonych od ruchliwych ulic i autostrad. W tych miejscach zioło rośnie naturalnie i nie jest narażone na środki chemiczne i metale ciężkie.
Jasnota purpurowa to zioło, które można spożywać w formie naparu lub ziołowej herbatki. Wiosna to najlepszy czas, aby zebrać fioletowe kwiaty i delikatne liście na susz. Należy podzielić je na małe snopki i związać. Wiesza się je w suchym miejscu, aż zupełnie się ususzą. Susz przechowuje się w słoiczkach lub lnianych woreczkach.
Zastosowanie jasnoty purpurowej
Fioletowe kwiatuszki i delikatne liście to nie tylko składnik naparów i ziołowych herbatek. Można wykorzystać je, dodając do różnych potraw. Jada się je na surowo i po ugotowaniu. Jasnota może być składnikiem sałatek, zup, sosów czy zdrowych koktajli. To ciekawy dodatek do masła ziołowego, aromatyzowanego oleju lub octu.
Jak zrobić napar z jasnoty purpurowej?
Do kubka należy wsypać 2 łyżeczki suszu z jasnoty. Następnie wlewa się wodę, której temperatura nie powinna przekroczyć 80 stopni C. Po 10 minutach dobroczynna herbatka z jasnoty jest gotowa. Zaleca się, aby pić ją drobnymi łyczkami.
Napar z jasnoty purpurowej – przepis krok po kroku
Składniki
- 1 szklanka wody
- 2 łyżeczki suszu z jasnoty purpurowej
Przygotowanie
1. Wodę zagotować i odstawić, aby ostygła do 80 stopni C.
2. Do kubka wsypać susz ziołowy i zalać wodą. Odstawić na 10 minut.
3. Wypić małymi łykami.