Tilapia z patelni czy z piekarnika? 2 sprawdzone przepisy na tę pyszną rybę

2023-02-01 14:29

Tilapia to jedna z najchętniej jedzonych w Polsce ryb. Ta pochodząca z Afryki ryba słodkowodna jest ceniona ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jak usmażyć rybę tilapia? A może lepiej będzie ją upiec? Dowiedzcie się, czy tilapia jest zdrowa i poznajcie łatwe przepisy na tę delikatną i chudą rybę.

tilapia smażona czy pieczona
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Tilapia – co to za ryba?
  2. Jak smakuje ryba tilapia?
  3. Wartości odżywcze tilapii
  4. Czy tilapia jest zdrowa?
  5. Jak kupować tilapię?
  6. Przepis na smażoną tilapię
  7. Przepis na tilapię z piekarnika
  8. Z czym podawać tilapię?

Tilapia – co to za ryba?

Tilapia to ryba słodkowodna. Jej nazwa pochodzi z języka Buszmenów i w wolnym tłumaczeniu oznacza nic innego jak „rybę”. Długość jej ciała nie przekracza 50 cm, a waga wynosi około 600 g. Tilapia ma dość duże łuski w jednolitej barwie. Na świecie hoduje się 45 gatunków tej ryby.

Tilapia żyje w warunkach naturalnych w Afryce. Do Polski sprowadzono ją w latach 90. ubiegłego wieku. Jest to tilapia nilowa, znana także jako ryba św. Piotra, która żyje głównie w dorzeczu Nilu. Gdzie jest hodowana tilapia? Na nasz rynek trafiają głównie ryby pochodzące z Chin, Hondurasu, Egiptu, Tajlandii, Indonezji czy Filipin. Łowiska znajdują się także w Polsce.

Jak smakuje ryba tilapia?

Tilapia jest delikatna. Nie czuć w niej mocnego rybnego smaku. Nie ma też charakterystycznego zapachu. Jej mięso jest białe i dość wilgotne.

Wartości odżywcze tilapii

Tilapia jest rybą chudą, którą można jeść na diecie odchudzającej. Ile kalorii ma tilapia? Porcja o wadze 100 g to tylko 96 kcal. Ryba jest bogata w pełnowartościowe białko i aminokwasy. Jest źródłem witaminy D, B12 i selenu, który wspomaga odporność i prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Czy tilapia jest zdrowa?

Chociaż ryba ta jest bogata w prozdrowotne składniki odżywcze, opinie na temat jej spożywania są podzielone. Według wyników badań naukowych tilapie sprowadzane do naszego kraju z Azji nie się tak zdrowe. Znajduje się w nich ołów, który może powodować wiele negatywnych skutków jak osłabienie, drżenie mięśni, zawroty głowy, brak apetytu. Naukowcy potwierdzili, że ryba zawiera duże ilości kwasu arachidonowego, który sprzyja starzeniu się organizmu i może niszczyć naczynia krwionośne. Tilapia zawiera także niekorzystny stosunek kwasów omega–3 i omega–6.

Czy tilapia jest zdrowa? Przed zakupem ryby należy dokładnie sprawdzić, z jakiego kraju została sprowadzona do Polski. Tilapia dobrej jakości powinna pochodzić z łowiska certyfikowanego przez organizację Aquaculture Stewardship Council.

Jak kupować tilapię?

Najsmaczniejsze są ryby świeże, dlatego podczas zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • świeży zapach
  • gładką i wilgotną skórę
  • przylegające do skóry łuski
  • chropowate, wilgotne i miękkie płetwy i ogon
  • jasne oczy
  • ciemnoróżowe skrzela
  • zwarte i sprężyste mięso

Przepis na smażoną tilapię

Czas przygotowania: 20 minut

Liczba porcji: 4

Składniki

  • 8 filetów z tilapii
  • 1 pęczek świeżej bazylii (1 doniczka)
  • skórka i sok z 1 cytryny
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżki wody
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • olej do smażenia

Przygotowanie

1. Sok z cytryny i otartą skórkę przełożyć do naczynia blendera. Cukier trzcinowy rozpuścić w 2 łyżkach wody. Wlać razem z olejem do blendera. Dodać listki bazylii i zmiksować na gładki sos. Doprawić solą i pieprzem.

2. Tilapię oczyścić z ości, opłukać i osuszyć ręcznikiem papierowym. Doprawić z obu stron solą i pieprzem.

3. Na patelni rozgrzać olej i smażyć na nim filety po 2 minuty z każdej strony. Usmażoną rybę przekładać na deskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Przykryć talerzem, aby filety nie ostygły.

4. Podawać z sosem cytrynowo-bazyliowym.

Przepis na tilapię z piekarnika

Czas przygotowania: 40 minut

Liczba porcji: 4

Składniki

  • 600 g filetów z tilapii
  • sok z 1 cytryny
  • 4 łyżki miękkiego masła
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
  • sól

Przygotowanie

1. Miękkie masło wymieszać z natką pietruszki i bazylią. Doprawić solą i wstawić do lodówki.

2. Tilapię oczyścić z ości, opłukać i osuszyć ręcznikiem papierowym. Przełożyć do formy do zapiekania skórą do dołu. Na każdym filecie ułożyć 1 łyżkę ziołowego masła. Formę przykryć folią aluminiową.

3. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piec 20 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 170 stopni C i dopiekać jeszcze 10 minut.

4. Wyjąć z piekarnika i na wierzchu ułożyć pozostałe ziołowe masło. Kiedy się roztopi, skropić sokiem z cytryny i podawać.

Z czym podawać tilapię?

Zarówno w wersji smażonej, jak i pieczonej tilapię warto podać z różnymi dodatkami. Tradycyjnie świetnie smakuje z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami. Sprawdzi się też ryż i drobny makaron. Do dań rybnych pasują także grillowane lub pieczone warzywa oraz różne surówki. Tilapia pieczona czy smażona będzie doskonale smakować z surówką z kiszonej kapusty, marchewki lub pora.

Jak zrobić rybę w galarecie?