Tamarillo: właściwości i zastosowanie. Co to za owoc egzotyczny?

2017-08-16 9:07

Owoc tamarillo jest mało znany w Polsce, jednak coraz częściej można go dostać w lepiej zaopatrzonych sklepach. Z wyglądu przypomina pomidora i często określany jest jako pomidor drzewiasty. Jakie właściwości ma tamarillo i co warto o nim wiedzieć?

Tamarillo: właściwości i zastosowanie. Co to za owoc egzotyczny?
Autor: thinkstockphotos.com Owoc tamarillo przypomina pomidora, pochodzi też z tej samej rodziny roślin - psiankowatych

Spis treści

  1. Owoc tamarillo: różne nazwy
  2. Jak wygląda tamarillo?
  3. Właściwości odżywcze tamarillo

Tamarillo, czyli cyfomandra grubolistna, to owoc egzotyczny pochodzący z Ameryki Południowej. Dziko rośnie m.in. w Peru, Chile i Ekwadorze, a uprawiany jest także w innych krajach Ameryki Łacińskiej, w Nowej Zelandii czy Stanach Zjednoczonych.

Owoc tamarillo: różne nazwy

Cyfomandra grubolistna (Cyphomandra betacea) to nazwa biologiczna, jednak tamarillo nazywany jest też owocowym pomidorem, pomidorem drzewiastym, zgrabką grubolistną i zgrabką burakowatą. Skojarzenia z pomidorem są jak najbardziej słuszne – tamarillo nie tylko przypomina w kształcie pomidora, lecz także ma zbliżony do niego smak, choć bardziej owocowy i z nutką mango. Pochodzi zresztą z tej samej rodziny roślin co pomidor, czyli psiankowatych.

Jak wygląda tamarillo?

Owoc tamarillo przypomina pomidora, jednak ma bardziej podłużny, owalny kształt. Najczęściej spotykana odmiana barwna to czerwone tamarillo, choć może być też żółte czy pomarańczowe. Tamarillo można jadać w całości, jednak skórka nie należy do najsmaczniejszych – jest dość twarda, a w miąższu najbliżej skórki wyczuwa się goryczkę. Najsłodsza i najsmaczniejsza część tamarillo kryje się w samym środku.

Właściwości odżywcze tamarillo

Tamarillo, jak inne owoce egzotyczne, jest bogaty w wiele składników odżywczych. Wyróżnia się niską kalorycznością – ok. 35 kcal w 100 g. Składa się w 85% z wody. To owoc zdrowy i smaczny, zawierający sporo mikroelementów: potas, witaminy A, C, E i z grupy B, a także wapń, magnez i żelazo.

Owoce tamarillo można jeść na surowo, dodawać je do deserów oraz dań wytrawnych. Jako jedna z niewielu roślin może być traktowana zarówno jako owoc, jak i warzywo.

Polecamy przepis na dżemy z tamarillo:

Dżem z tamarillo: przepis na egzotykę w twojej spiżarni

Tamarillo: przepis na dżem z tamarillo i pomarańczy