Ta roślina to królowa ziół. Leczy, dba o urodę i jest całkowicie za darmo
Ta piękna roślina, której pyłek uwielbiają pszczoły, kryje w sobie całe mnóstwo dobroczynnych właściwości. Warto zebrać jej drobne żółte kwiaty, które po ususzeniu mogą stać się naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Jakie właściwości ma dziewanna? Na co pomaga herbata z dziewanny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Spis treści
- Gdzie rośnie dziewanna?
- Jak zbierać dziewannę?
- Jakie właściwości lecznicze ma dziewanna?
- Jak zrobić napar z dziewanny?
- Jak pić napar z dziewanny?
- Napar z dziewanny – przepis krok po kroku
Gdzie rośnie dziewanna?
Niegdyś mawiano, że „gdzie rośnie dziewanna, tam uboga panna”. Powiedzenie wzięło się stąd, że zioło można spotkać na słabych glebach piaszczystych i kamienistych. Rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Lubi łąki i pola. Roślina jest dość wysoka i może osiągać wysokość nawet dwóch metrów. Łatwo ją zauważyć, ponieważ wyróżnia się nie tylko wysokością, ale i drobnymi żółtymi kwiatami, które mają w sobie wielką moc.
Jak zbierać dziewannę?
Zbieranie dziewanny to proces złożony, który wymaga przygotowania i staranności. Dobroczynne kwiaty dziewanny są bardzo delikatne. Należy zbierać je, kiedy roślina jest w pełni rozwinięta, a rosa pokrywająca jej kwiaty wyschnie. Kwiatów nie należy suszyć na słońcu. Szybko więdną i mogą stracić swój żółty kolor. Zbieranie powinno odbywać się w dni słoneczne i ciepłe. Płatki należy zebrać i włożyć do lnianego woreczka. Po ususzeniu można zrobić z nich napar lub ziołową herbatkę.
Jakie właściwości lecznicze ma dziewanna?
Dziewanna to cenne zioło, które wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie. Płatki tej pięknej rośliny kryją w sobie mnóstwo korzystnych właściwości. To naturalny lek, który wspomaga leczenie stanów zapalnych oskrzeli, kaszlu i bólu gardła. Dziewannę mogą stosować alergicy, którzy cierpią z powodu chrypki. Roślina jest szczególnie pomocna w dolegliwościach związanych z bólem żołądka i kolką jelitową. Dziewanna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, antyoksydacyjnie i moczopędnie. Jest szczególnie polecana w czasie bolesnych miesiączek i w chorobach reumatycznych. Zawiera kwasy organiczne i flawonoidy. Przyspiesza gojenie się ran, stłuczeń i oparzeń. Wykazuje działanie rozluźniające.
Dziewanna to również zastrzyk dla urody. Kosmetyki z dodatkiem tego zioła oczyszczają skórę i łagodzą podrażnienia. Mogą stosować je osoby z cerą trądzikową. Dziewanna jest składnikiem szamponów wzmacniających oraz preparatów nadających włosom połysk i miękkość. Znajduje się też w składzie rozjaśniaczy do włosów.
Jak zrobić napar z dziewanny?
Przepis na napar z dziewanny jest bardzo łatwy i szybki. Susz z kwiatów lub płatków dziewanny należy zalać przegotowaną wodą. Ważne jest, aby temperatura wody nie przekroczyła 80 stopni C. Dziewannę parzy się przez 10 minut. Aby nieco ją osłodzić, można dodać łyżeczkę miodu lub soku malinowego.
Jak pić napar z dziewanny?
Dziewannę można pić w formie naparu lub odwaru. Królową ziół można zebrać samodzielnie lub kupić gotową ziołową herbatkę w aptece. Herbatkę z dziewanny należy pić od połowy do całej szklanki w ciągu jednego dnia. Kuracja naparem z dziewanny może trwać nie dłużej niż dwa tygodnie.
Napar z dziewanny – przepis krok po kroku
Liczba porcji: 1
Czas przygotowania: 15 minut
Składniki
- 1 szklanka przegotowanej wody o temperaturze około 80 stopni C
- 1 łyżka stołowa suszonych płatków/kwiatów dziewanny
- 1 łyżeczka miodu lub soku malinowego (opcjonalnie)
Przygotowanie
1. Suszone płatki lub kwiaty dziewanny przesypać do szklanki.
2. Wlać przegotowaną wodę i odstawić na 10 minut.
3. Pić od 1/2 do 1 szklanki dziennie przez 2 tygodnie.
Zobacz galerię i dowiedz się, jak zrobić naturalne domowe leki.