Syrop z pędów sosny - cudowny lek na przeziębienie i suchy kaszel

2023-03-14 12:11

Syrop z pędów sosny to znakomity lek wykrztuśny i przeciwbakteryjny, mający też wiele innych właściwości leczniczych. Należy go przygotowywać z młodych pędów, zbieranych w czasie ich intensywnego wzrostu, co zazwyczaj przypada w maju. Jak zrobić syrop z sosny? Oto sprawdzony przepis.

Syrop z sosny – domowy sposób na przeziębienie i wzmocnienie organizmu po zimie. Jak SAMODZIELNIE zrobić syrop sosnowy?
Autor: Shutterstock Młode pędy sosny można zebrać wczesną wiosną i samodzielnie przygotować z nich lekarstwo na kaszel i inne schorzenia.

Spis treści

  1. Właściwości prozdrowotne sosny
  2. Syrop z pędów sosny
  3. Sosna - nalewka z pędów

Właściwości prozdrowotne sosny

Sosna w medycynie ludowej była stosowana od wieków jako środek silnie odkażający, przeciwpasożytniczy i przeciwzapalny, pomagający w leczeniu trudno gojących się ran, wyprysków czy wrzodów. Do sporządzania preparatów wykorzystywano dziegieć sosnowy, otrzymywany w wyniku suchej destylacji drewna. Dziś to jeden z surowców farmaceutycznych dodawanych do maści i roztworów przygotowywanych w aptece. Z kolei przy nieżycie górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu, przeziębieniu, stanach zapalnych gardła czy chrypce stosowano syrop z pączków sosny.

Syrop z pędów sosny - najlepszy przepis

Syrop z pędów sosny

Syrop z sosny można dodawać do herbaty lub pić po łyżeczce po posiłku. Specyfik ten, bogaty w sole mineralne, olejki eteryczne i witaminę C, możemy przygotować sami. Młode pędy należy zbierać wiosną, od kwietnia do maja, gdy nie wypuszczą jeszcze igieł. Ostrym nożem lub sekatorem odcinamy około 5-centymetrowe gałązki, najlepiej z boku, co pobudzi sosnę do wzrostu.

Składniki:

  • młode pędy sosny (co najmniej kilogram)
  • woda
  • 1 kg cukru na każdy litr wywaru

Przygotowanie:

Pędy wkładamy do garnka i zalewamy wodą, po czym gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Po odcedzeniu dodajemy cukier – kilogram na litr wywaru – i znów zagotowujemy, aż syrop zgęstnieje. Miksturę przelewamy do butelek i pasteryzujemy przez 15 minut, dzięki temu zachowa swoje właściwości na najbliższe dwa lata.

Sosna - nalewka z pędów

Z pędów sosny możesz też sporządzić nalewkę. 100 g pączków zalej litrem białego wina, przelej do butelki i przechowuj w chłodnym miejscu.

Polecamy także: Nalewka z pędów sosny. Jak i kiedy zbierać pędy sosny?

Sprawdź w galerii super pomysły na domowe mikstury prozdrowotne!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE