Syrop z pędów sosny - przepis na cudowny lek na przeziębienie i suchy kaszel

2024-04-11 10:49

Syrop z pędów sosny to znakomity lek wykrztuśny i przeciwbakteryjny, mający też wiele innych właściwości leczniczych. Należy go przygotowywać z młodych pędów, zbieranych w czasie ich intensywnego wzrostu, co zazwyczaj przypada w maju. Jak zrobić syrop z sosny? Oto sprawdzony przepis.

Syrop z sosny – domowy sposób na przeziębienie i wzmocnienie organizmu po zimie. Jak SAMODZIELNIE zrobić syrop sosnowy?
Autor: Shutterstock Młode pędy sosny można zebrać wczesną wiosną i samodzielnie przygotować z nich lekarstwo na kaszel i inne schorzenia.

Spis treści

  1. Właściwości prozdrowotne sosny
  2. Syrop z pędów sosny
  3. Sosna - nalewka z pędów

Właściwości prozdrowotne sosny

Sosna w medycynie ludowej była stosowana od wieków jako środek silnie odkażający, przeciwpasożytniczy i przeciwzapalny, pomagający w leczeniu trudno gojących się ran, wyprysków czy wrzodów. Do sporządzania preparatów wykorzystywano dziegieć sosnowy, otrzymywany w wyniku suchej destylacji drewna. Dziś to jeden z surowców farmaceutycznych dodawanych do maści i roztworów przygotowywanych w aptece. Z kolei przy nieżycie górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu, przeziębieniu, stanach zapalnych gardła czy chrypce stosowano syrop z pączków sosny.

Syrop z pędów sosny - najlepszy przepis

Syrop z pędów sosny

Syrop z sosny można dodawać do herbaty lub pić po łyżeczce po posiłku. Specyfik ten, bogaty w sole mineralne, olejki eteryczne i witaminę C, możemy przygotować sami. Młode pędy należy zbierać wiosną, od kwietnia do maja, gdy nie wypuszczą jeszcze igieł. Ostrym nożem lub sekatorem odcinamy około 5-centymetrowe gałązki, najlepiej z boku, co pobudzi sosnę do wzrostu.

Składniki:

  • młode pędy sosny (co najmniej kilogram)
  • woda
  • 1 kg cukru na każdy litr wywaru

Przygotowanie:

Pędy wkładamy do garnka i zalewamy wodą, po czym gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Po odcedzeniu dodajemy cukier – kilogram na litr wywaru – i znów zagotowujemy, aż syrop zgęstnieje. Miksturę przelewamy do butelek i pasteryzujemy przez 15 minut, dzięki temu zachowa swoje właściwości na najbliższe dwa lata.

Sosna - nalewka z pędów

Z pędów sosny możesz też sporządzić nalewkę. 100 g pączków zalej litrem białego wina, przelej do butelki i przechowuj w chłodnym miejscu.

Polecamy także: Nalewka z pędów sosny. Jak i kiedy zbierać pędy sosny?

Sprawdź w galerii super pomysły na domowe mikstury prozdrowotne!