Jak i kiedy zbierać pędy sosny na nalewkę i syrop?

Jak i kiedy zbierać pędy sosny na nalewkę i syrop?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Pędy sosny najlepiej zbierać w maju.

Nalewka sosnowa to naturalne remedium na wiele chorób - szczególnie pomocna jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Planujesz zrobić nalewkę z sosny? Sprawdź, kiedy, jak i gdzie zbierać na nią pędy sosny!

 

Gdzie, kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Młode pędy sosny zbieramy wiosną, najczęściej na początku maja, kiedy na drzewach pojawiają się przyrosty, czyli te części, które będziemy wykorzystywać do nalewek i syropu. Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem.

Najlepsze na nalewkę i syrop pędy mają młode sosny rosnące na piaszczystych, dobrze nasłonecznionych polanach.

Jakie pędy zbierać pędy na nalewkę sosnową?

Pędy sosny zbierane z myślą o nalewce sosnowej nie powinny być zbyt małe, ale jednocześnie nie mogą być za długie. Optymalna długość pędów sosny na nalewkę sosnową to 10-12 centymetrów. Dłuższe nie mają już zbyt dużo cennego soku, który chcemy pozyskać.

Zbierane przez nas pędy nie mogą mieć już igieł o brązowo-żółtym odcieniu. Powinny być lepkie – to świadczy, że mają bardzo dużo soku.

Zbieranie pędów sosny - czego robić nie wolno?

Przy zrywaniu pamiętajmy, że nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi danej sosny, a nawet wszystkich pędów z jednej gałęzi sosny. Drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie łamiemy też gałęzi w celu pozyskania pędów na nalewkę sosnową.

Polecamy przepisy:

Jak zrobić nalewkę z pędów sosny

Syrop z pędów sosny - cudowny środek na przeziębienie i suchy kaszel

 

Ocena: 3,6