Po czym poznać dobry ser? Jak odróżnić ser od wyrobu seropodobnego?
Nie tylko producenci mięs czy wędlin dopuszczają się oszustw. Sprawa fałszowania produktów dotyczy również branży mlecznej, a w szczególności żółtego sera. Warto czytać informację na opakowaniu i dokładnie przyjrzeć się produktowi przed samym zakupem.
Spis treści
Zawsze czytaj etykiety na serach
Producenci żywności uczą nas, jak być prawdziwymi detektywami i z lupą w sklepie szukać prawdziwych produktów. Tak jest też w przypadku serów. Prawdziwy żółty ser powinien mieć dziurki. Powstają one z gazów wydzielanych przez bakterię podczas fermentacji. Powierzchnia dziurek powinna być gładka. Jeżeli nie jest, to producent zanieczyścił ser podczas produkcji drobnoustrojami. Sama wielkość dziurek zależy od rodzaju sera, ale im większe tym np. zapach bardziej charakterystyczny.
Żółty ser powinien składać się z mleka oraz podpuszczki
Jeżeli ser nie ma dziurek powinniśmy zerknąć na etykietę. Prawdziwy żółty ser powinien składać się z mleka oraz z podpuszczki. Reszta składników jak np. tłuszcze roślinne, mleko w proszku, karogen, soja czy konserwanty, powinny już nas bardziej zniecierpliwić. Im więcej jest składników typu "E" powinniśmy takich produktów unikać. Warto też zwracać uwagę na różne certyfikaty i oznaczenia. Informację takie jak "ser wyprodukowany został w regionie, z którego pochodzi" lub otrzymał nagrody - od razu powinniśmy dać mu dodatkowe punkty. Ser nie powinien się kruszyć i być sprężysty. Jeżeli kosztuje 13-15 złotych za kilogram to może być to produkt seropodobny i mający niewiele wspólnego z prawdziwym żółtym serem.