Piperyna i izotiocyjanian allilu – czym są? Jakie mają działanie?

2016-11-16 17:55

Co odpowiada za ostry smak chrzanu i pieprzu? Piperyna i izotiocyjanian allilu – związki organiczne, które mają także właściwości lecznicze, przydatne w terapii wielu schorzeń. Dowiedz się, jak działają: piperyna i izotiocyjanian allilu.

co-to-jest-piperyna-i-izotiocyjanian-allilu-jak-dziala.jpg
Autor: pixabay.com Dlaczego niektóre pokarmy i przyprawy mają ostry smak?

Spis treści

  1. Czym są piperyna i izotiocyjanian allilu?
  2. Piperyna – działanie, zastosowanie
  3. Izotiocyjanian allilu – działanie, zastosowanie

Czym są piperyna i izotiocyjanian allilu?

Piperyna i izotiocyjanian allilu to organiczne związki chemiczne – alkaloidy, które odpowiadają za ostry smak wielu przypraw, m.in. chrzanu i pieprzu. Zarówno piperyna, jak i izotiocyjanian allilu pobudzają zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu odczuwamy ostry, pikantny smak przypraw. 

Piperyna – działanie, zastosowanie

Piperyna ma wygląd żółtych kryształów. Oprócz charakterystycznego smaku pieprzu, piperyna odpowiada również za kichanie! Ma także wiele właściwości leczniczych, a czarny pieprz od wieków jest używany na Dalekim Wschodzie jako środek leczniczy. Piperyna wzmacnia wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, polepsza trawienie pokarmu i wchłanianie mleczka pokarmowego z jelit do krwi, poprawia ukrwienie tkanek i wzmaga diurezę.

Według najnowszych badań naukowców z uniwersytetu w Seulu, piperyna może okazać się doskonałym środkiem wspomagającym odchudzanie. W pierwszej fazie badań udowodniono, że piperyna ingeruje w działalność genów odpowiedzialnych za formowanie się nowych komórek tłuszczowych. Oznacza to, że blokuje powstawanie tłuszczu i jest silną bronią w walce z otyłością.

Istnieje także prawdopodobieństwo, że piperyna jest skutecznym środkiem w leczeniu bielactwa. Chorzy przekonują, że picie naparów z czarnego pieprzu hamuje rozwój choroby skóry.

Izotiocyjanian allilu działanie, zastosowanie

Izotiocyjanian allilu odpowiada za ostry smak chrzanu, wasabi czy musztardy. Bezbarwna lub jasnożółta ciecz, słabo rozpuszczalna w wodzie, doskonale rozpuszcza się w większości rozpuszczalników organicznych. Izotiocyjanian allilu służy jako środek do ochrony roślin przed insektami i zwierzętami roślinożernymi. Związek ten można uzyskać poprzez destylację termiczną, jednak czysty izotiocyjanian allilu jest silnie toksyczny i niebezpieczny dla zdrowia. Ma również właściwości znieczulające i antybakteryjne.