Pigwowiec: co można zrobić z owoców pigwowca?

2018-09-18 11:32

Owoce pigwowca są często mylone z pigwą, jednak to inna roślina, choć o podobnym smaku. Z pachnących, żółtawych owoców pigwowca powstają znakomite dżemy, konfitury do herbaty oraz nalewki. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o pigwowcu.

Pigwowiec: co można zrobić z owoców pigwowca?
Autor: thinkstockphotos.com Drobne owoce pigwowca są bardzo aromatyczne. Można z nich robić pyszne przetwory na zimę

Pigwowce często są mylone z pigwami, które są drzewami owocowymi. W Polsce można uprawiać kilka gatunków pigwowców. Najpopularniejszy jest pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) dorastający do 1,5 m wysokości. Wiosną kwitnie na pomarańczowo lub łososiowo. Nieco większe rozmiary, bo 2-3 m, osiąga pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa) z kwiatami różowymi, czerwonymi lub białymi. 

Aromatyczne właściwości owoców pigwowców wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym. Świeże owoce można stosować jako naturalny odświeżacz w szafach z odzieżą.

Pigwa: właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Co zrobić z owoców pigwowca?

Owoce pigwowca nie są duże (około 4-5 cm średnicy) i zależnie od odmiany - kuliste lub lekko spłaszczone. Zawierają dużo pektyn i znacznie więcej witaminy C niż cytryna. Są dość twarde i trwałe, a żółtawa skórka często pokryta jest rumieńcem i wydziela przyjemny zapach.

Pigwowce dojrzewają od września i w październiku nadają się już do zbioru. Mogą być znakomitym dodatkiem do herbaty na zimowe, chłodne dni. Wystarczy pokroić owoc na plastry (usuwając wcześniej gniazdo nasienne) lub kostki i zasypać cukrem w słoiku. Po kilku dniach można dodawać już pigwowca do herbaty zamiast cytryny.  

Owoce pigwowca można smażyć z cukrem, otrzymując smaczne dżemy i konfitury. Popularne i bardzo cenione są też nalewki  z pigwowca

QUIZ: Pigwa - co wiesz o tych owocach?

Pytanie 1 z 8
Do jakiej roślinnej rodziny należy pigwa?
Pigwa do herbaty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE