Obiad na gorący dzień: jak ugotować letni obiad na szybko
Skwar męczy nasze ciało. Pozbawia go energii. Odwodnieni i głodni źle znosimy upały. W upalny dzień potrzebujemy lekkostrawnego i chłodzącego jedzenia. Czy to mają być tylko sałatki? Nie! Oto kilka sprytnych propozycji obiadowych na gorący dzień, które ochłodzą i nasycą. Zobacz, jak ugotować letni obiad na szybko. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!
Spis treści
Chłodniki
Chłodnik to staropolska zupa na zimno. Gdyby nie wymyślili jej nasi przodkowie, musilibyśmy zrobić to sami. Fermentowany nabiał ma właściwości chłodzące. Dlatego poleca się latem zupy, koktajle i dania przygotowanie na bazie zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu lub po prostu z dodatkiem twarogu. Polecamy najprostszy i najsmaczniejszy chłodnik ze zsiadłego mleka i ogórków z dodatkiem chrupkiej rzodkiewki. Przygotowanie chłodniku jest łatwe.
Omlety
Omlet to najłatwiejszy posiłek świata. Nie przejmuj się, jeśli nie jest usmażony idealni. Bo co to znaczy ideał, gdy cżłowiekowi gorąco i głodno. Omlety naturalne przygotowane z masy jajecznej lub z dodatkiem mleka, czy śmietanki, są odżywcze i zdrowe. Jajko to wzorcowe białko. Latem warto omlet wzbogacić o niskokaloryczne warzywa: cukinię, szpinak, czy kalafior. Polecamy ten łatwy przepis na omlet z kalafiorem, który wychłodzi ciało i nasyci go na długo.
Ziemniaki
Nie wiele osób wie, że ostudzone ziemniaki mają właściwości chłodzące. Dlatego latem tak nam smakują ziemniaczane sałatki, młode ziemniaki z jajkiem sadzonym i hiszpańskie tortille. Szczególnie te ostatnie polecamy waszej uwadze. Taką tortillę, czyli omlet zapieczony z plasterkami ziemniaków, można przygotować z wyprzedzeniem. Zabrać do pracy. Najlepiej smakuje z sałatką pomidorową lub zieloną sałatą.
Makarony
Ugotowane i ostudzone makarony świetnie nadają się na sałatki. Podane prosto z lodówki schładzają nasze rozgrzane ciała. Warto jednak zadbać o odpowiednie dodatki. Sałatki makaronowe ze świeżymi soczystymi warzywami nie obciążą nadmiernie naszego organizmu. Warto również sięgnąć po owoce jagodowe pełne smaku i wartości odżywczych. Koniecznie wypróbujcie połączenia makaronu, truskawek, twarogu i bazyliowego pesto. Pychota!
Warzywne kotlety
Zamiast mięsa w upał lepiej zjeść kotlet warzywny. Najcześciej w takich kotletach jako bazę wykorzystuje się nasion roślin strączkowych: groch, fasolę, bób. W sezonie na bób warto częściej po niego sięgać. Młody bób ma mniej kalorii, jest lżej strawny i bardzo smaczny. Koniecznie spróbujcie kotletów z bobu z dużą ilością kopru. Palce lizać!
Twarogi
Twarogi jako produkt fermentacji mleka mają działanie chłodzące i orzeźwiające. Jednocześnie to dobre źródło białka i soli mineralnych. Czyli tego, czego akurat nasze ciało potrzebuje w skwarny dzień. Twarogi warto dodawać do chłodników, do omletów i do sałatek. Wzbogacają smak, schładzają i sycą. Ponieważ mamy początek sezonu na botwinkę, warto młode buraczki razem z liśćmi łączyć z twarogiem lub serem feta. To absolutnie genialne połączenie!
Sery półtwarde
Sery półtwarde, takie jak halloumi, warto grillować i dodawać do sałatek. To zdrowa porcja białka i smaku. Ser halloumi nie topi się dobrze znosi grillowanie, ponieważ to ser wstępnie już ugotowany. Drugi raz stopić się nie może. Jego ścisła tekstura pasuje do miękkich i chrupkich warzyw.