Napar z przywrotnika. Prosty sposób na piękne i zdrowe ciało
Przywrotnik to niedoceniana i mało popularna roślina. Z jej liści można przygotować napar, który nie tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie całego organizmu. Regularnie pity poprawi urodę. Jakie jeszcze właściwości ma przywrotnik i jak zrobić ziołowy napar?
Spis treści
- Czym jest przywrotnik pospolity?
- Właściwości przywrotnika pospolitego
- Przywrotnik – naturalny suplement dla kobiet
- Jak zrobić napar z przywrotnika?
- Jak stosować napar z przywrotnika?
Czym jest przywrotnik pospolity?
Występujący w Europie przewrotnik pospolity rośnie w lasach i na terenach wilgotnych. Porasta przydrożne rowy i łąki, tworząc małe kępki. Liście mają pofalowane brzegi i pokryte są delikatnymi włoskami. Ma nieduże kwiaty w żółtozielonej barwie, które wydzielają przyjemny miodowy aromat. Kwitnienie przypada na okres od maja do września.
Właściwości przywrotnika pospolitego
Ziele przywrotnika pospolitego jest wykorzystywane w medycynie naturalnej od lat. Napar z liści tej rośliny szczególnie polecany jest kobietom.
Przywrotnik pospolity ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Działa antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwobrzękowo, a także przyspiesza regenerację i gojenie ran. Chroni naczynia krwionośne i wzmacnia tkankę łączną.
Napar z przywrotnika można stosować jako płyn do płukania jamy ustnej. Sprawdzi się też podczas infekcji, w zapaleniu gardła i krtani. Doskonale poradzi sobie z opryszczką. To naturalny lek, który pomoże w problemach z układem pokarmowym i trawiennym.
Zioło jest źródłem cennych substancji odżywczych. Jest bogate we flawonoidy, fenolokwasy oraz kwas glukuronowy i elagowy. Znajdziemy w nim garbniki zmniejszające poziom stresu oksydacyjnego.
Przywrotnik – naturalny suplement dla kobiet
Niezwykłą moc zioła odkryła już siostra Hildegarda z Bingen, która zalecała pice ziołowych naparów w problemach ginekologicznych. Napar jest pomocny w zaburzeniach cyklu menstruacyjnego i może zmniejszyć zespół napięcia przedmiesiączkowego. Delikatnie pobudza laktację. Herbatkę mogą pić kobiety w trakcie menopauzy, ponieważ napój wykazuje działanie łagodzące jej objawy.
Przywrotnik korzystnie wpływa na urodę. Można stosować go jako naturalny kosmetyk. Tonik z przywrotnika jest szczególnie polecany osobom wzmagającym się z trądzikiem i innymi problemami dermatologicznymi. Regularne stosowanie zapewni elastyczność i jędrność skóry, a także zniweluje przebarwienia. Pomaga w redukcji cellulitu i rozstępów. Dodatkową zaletą przywrotnika pospolitego jest to, że zapobiega szybkiemu starzeniu się organizmu.
Jak zrobić napar z przywrotnika?
Przywrotnik pospolity to roślina, z której robi się herbatki i napary, a także nalewki. Do ich przygotowania można wykorzystać świeżą lub suszoną roślinę. Jak więc przygotować napar z przywrotnika?
- Napar z suszonego przywrotnika
1 łyżeczkę suszonych liści należy wsypać do szklanki lub kubka, zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Następnie napój należy przecedzić przez drobne sitko.
- Napar ze świeżego przywrotnika
1 czubatą łyżkę drobno posiekanego świeżego zioła należy zalać letnią wodą i odstawić na godzinę, a następnie zagotować. Wywar gotuje się na małym ogniu około 4 minut. Przed wypiciem herbatkę warto przecedzić.
- Nalewka z przywrotnika
1 szklankę ziół należy zalać 2 szklankami wódki. Butelkę lub słoik trzeba zakręcić i odstawić na 2 tygodnie. Następnie nalewkę przecedza się i przelewa do mniejszych szklanych pojemników.
Jak stosować napar z przywrotnika?
Ziołową herbatkę można pić do trzech razy dziennie po pół szklanki. Tej dawki nie powinno się przekraczać.
Naukowcy nie odkryli negatywnego wpływu rośliny na zdrowie, a jej stosowanie jest bezpieczne. Stosowanie naparów i herbatek z przywrotnika najlepiej jednak skonsultować z lekarzem.