Mleko pomaga zasnąć - prawda czy mit?

2016-08-29 14:23

Mówi się, że szklanka ciepłego mleka pomaga zasnąć. Czy naprawdę? A może są inne skuteczniejsze sposoby na przywołanie snu? Zobacz, co pić przed snem, by dobrze spać?

Czy mleko pomaga na sen? Prawda czy mit?
Autor: pixabay.com Czy mleko pomaga zasnąc?

Co zamiast szklanki ciepłego mleka na sen?

Szklanka ciepłego mleka pomaga zasnąć? MIT. Białka zawarte w mleku raczej pobudzają niż uspokajają. Kojąco na organizm wpływa natomiast samo wypicie ciepłego napoju. Jedna z ostatnich propozycji na bezsenność, jest zaskakująca. Naukowcy proponują sok z wiśni. Odkryli, że picie go zwiększa stężenie melatoniny w organizmie.

Melatonina to związek chemiczny, który organizm człowieka wytwarza głównie w szyszynce i który koordynuje pracę naszego zegara biologicznego, reguluje rytmy snu i czuwania. Na wytwarzanie melatoniny hamujący wpływ ma światło – dlatego, gdy przychodzi czas spać, wyłączamy lampy.

Aby się lepiej spało, należy też przed snem nie oglądać telewizji, nie kłócić się, nie rozpamiętywać denerwujących zdarzeń danego dnia i nie jeść. Kładąc się spać z tzw. „ciężkim żołądkiem” fundujemy sobie problemy z zaśnięciem albo nocne koszmary. Z drugiej strony często pusty żołądek - „kiszki, które marsza grają” też nie pozwalają zasnąć. Dobrym pomysłem jest zjedzenie czegoś lekkiego, złożonego z węglowodanów, mniej więcej dwie godziny przed pójściem do łóżka.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE