Leki z pasieki - miód i inne produkty pszczele - jak wpływają na zdrowie?
Miód to pokarm pszczół, które produkują go na zapas, dzięki czemu ludzie mogą z niego korzystać. Chociaż jego skład zależy od rodzaju i gatunku roślin, z których owady zbierają nektar bądź spadź, to naukowcy odkryli w nim około 300 składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jakie lecznicze właściwości ma miód i inne produkty pszczele?
Spis treści
- Miód - właściwości
- Właściwości bakteriobójcze poszczególnych rodzajów miodu
- Miód - stosowanie
- Miód - temperatura podania
Miód - właściwości
Kiedy pszczoły już zbiorą nektar, zabierają go do ula i łączą z własnymi enzymami, a potem zabezpieczają w woskowych plastrach. Świeżutki miód prosto z ula wygląda jak gęsty olej. Po jakimś czasie każdy prawdziwy pszczeli wyrób powinien zacząć się krystalizować. Świadczy to o jego wysokiej jakości oraz naturalności. Jeśli nie zachodzi ten proces, można mieć podejrzenia, że miód ma sztuczne dodatki. Badania wykazały, że istnieje w nim około 300 składników, z których wiele ma zbawienny wpływa na zdrowie człowieka. Najważniejszą właściwością miodu jest działanie bakteriobójcze.
Właściwości bakteriobójcze poszczególnych rodzajów miodu
Najlepiej zwalczają chorobotwórcze bakterie miody ze spadzi iglastej, miody nektarowo-spadziowe i odmianowe, takie jak lipowy czy gryczany. Mniej antybiotycznych właściwości mają miody: wielokwiatowe i ze spadzi liściastej, najmniej zaś miody: wrzosowe, akacjowe i rzepakowe.
Miód - stosowanie
Warto wiedzieć, że nierozcieńczony miód prosto z ula ma mało właściwości bakteriobójczych. Jego wartość antybiotyczna wzrosnąć może nawet dwa razy, kiedy rozrobimy go z wodą. Aby wydobyć z miodu najwięcej korzystnych dla zdrowia właściwości powinnyśmy 1-2 łyżeczki miodu rozcieńczyć wieczorem w połowie szklanki wody o temperaturze pokojowej i odstawić na noc. Miksturę rano przed wypiciem należy wymieszać. Aby jeszcze bardziej wzbogacić właściwości miodu można dodać zaraz przed spożyciem sok różany, z głogu bądź syrop imbirowy, a także sok cytrynowy. W celach leczniczych powinnyśmy przyjmować 60-120 g (od 3 do 6 łyżeczek) miodu dziennie w 3 porcjach.
Miód - temperatura podania
Nie można zapomnieć, że miód nie lubi gorąca, więc do rozcieńczania go najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Jeśli chcemy go używać do słodzenia ciepłych napojów, takich jak herbata bądź kawa, napoje muszą być schłodzone do 40 stopni.