Kto nie powinien jeść buraków?

2016-08-25 12:51

Buraki to bardzo zdrowe warzywo, pomocne przy zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń. Jednak czy każdy powinien je jeść w dużych ilościach? Sprawdź, kto powinien ograniczyć spożycie buraków.

kto-nie-powinien-jesc-burakow.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Jedzenie buraków, choć są bardzo zdrowe, nie jest wskazane (w nadmiarze) dla diabetyków i osób mających problemy z nerkami.

Buraki to źródło wielu witamin, beta-karotenu i substancji mineralnych. Zdawałoby się samo zdrowie. Niestety, niektórym ich spożycie zamiast korzyści zdrowotnych, może przynieść straty.

Do grupy osób, które nie powinny objadać się burakami należą m.in. cukrzycy. Choć polski, czerwony przysmak nie ma wielu kalorii, to po ugotowaniu ma niebezpiecznie wysoki indeks glikemiczny (65). Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy mają problem z utrzymaniem w normie poziomu cukru. Diabetycy, którzy są smakoszami buraków mogą jeść je na surowo. Wtedy IG tych warzyw wynosi jedynie 30. Cukrzyk może zatem śmiało sięgnąć po sok ze świeżych czerwonych buraków lub skropioną cytryną surówkę.

Osoby borykające się z chorobami nerek oraz cierpiące na reumatyzm także powinni stronić od buraków. Te warzywa zawierają sporo szczawianów, które mogą powodować powstawanie kamieni w nerkach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE